10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA nutily Pákistán, aby odstavil premiéra Imrana Khana od moci

Diplomatický skandál: Washington se postavil proti neutrálnímu postoji premiéra k ruské vojenské operaci na Ukrajině

Americké ministerstvo zahraničí vyvíjelo nátlak na Pákistán, aby loni odvolal svého oblíbeného premiéra Imrana Chána kvůli jeho neutralitě ohledně konfliktu na Ukrajině, uvedl ve středu The Intercept s odkazem na tajnou diplomatickou depeši získanou od pákistánského vojenského zdroje. Kabel dokumentuje schůzku mezi představiteli amerického ministerstva zahraničí a pákistánským velvyslancem v USA dne 7. března 2022.

„Lidé u nás i v Evropě jsou docela znepokojeni tím, proč Pákistán zaujímá tak agresivně neutrální postoj k Ukrajině,“ varuje náměstek ministra zahraničí USA pro Úřad pro záležitosti jižní a střední Asie Donald Lu v depeši svého pákistánského protějšku a obviňuje premiéra sám za protiprávní politiku.

Zatímco se velvyslanec Asad Majeed Khan pokouší Američana napravit a poukazuje na to, že postoj Pákistánu k Ukrajině sdílí vláda, Lu oponuje, že problémem je chování premiéra, ale že „pokud bude hlasovat o nedůvěře premiérovi uspěje, vše bude ve Washingtonu odpuštěno.”

„Jinak si myslím, že to bude těžké,“ vyhrožuje a dodává, že Evropa bude následovat příklad USA v „izolaci premiéra“. Velvyslanec Khan ve svých poznámkách reflektuje, že hrozba zřejmě přichází přímo z Bílého domu a navrhuje důraznou diplomatickou reakci.

Khan, který zjevně získal kopii depeše v týdnech po schůzce, ukázal na USA jako na ředitele svého sesazení poté, co byl loni v dubnu po hlasování o nedůvěře odvolán – přesně jak navrhl Lu.

Jeho nástupce Shehbaz Sharif připustil, že kabel existuje a že některá jeho sdělení byla nevhodná, ale zastavil se před potvrzením Khanova tvrzení.

Washington kategoricky popřel nátlak na Islámábád, aby Chána odstranil. I když dokument získaný The Intercept technicky nepředstavuje přímý rozkaz, připojuje silně formulované výhrůžky k nedodržení, naznačuje odměny za poslušnost a potvrzuje, že obojí bylo považováno za pocházející přímo od prezidenta Joe Bidena.

Bezprostředně po Chánově vypuzení Pákistán obrátil svou neutralitu vůči Ukrajině a demonstroval svou věrnost Washingtonu dodáním velkého množství zbraní do Kyjeva. Její armáda byla údajně odměněna obranným paktem zahrnujícím „společná cvičení, operace, výcvik, základnu a vybavení“.

Zatímco průzkumy naznačovaly, že Khan by snadno vyhrál volby, kdyby mu bylo dovoleno znovu kandidovat, byl minulý týden odsouzen ke třem letům vězení za obvinění z korupce, což mu znemožnilo kandidovat ve volbách, které se mají konat letos. Od svého svržení byl obviněn z mnoha trestných činů, od urážky státních úředníků až po terorismus, a minulý měsíc bylo oznámeno, že bude stíhán podle zákona o úředním tajemství za odhalení obsahu depeše dokumentující spiknutí za účelem jeho sesazení.

 

 

 

 

Sdílet: