29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Michael Svatoš: Bez ruského plynu to v Evropě nepůjde!

Bez ruského plynu to v Evropě nepůjde! Oznámil včera šéf EON a cena plynu na burze v Amsterodamu ihned vzrostla o 40%! Čeká nás prý chladná zima!

Ve druhé části dnešní analýzy se dozvíte, že v USA z ekologických důvodů zakázali těžbu lithia. Že Německo z ekologických důvodů své největší evropské naleziště netěží, protože je v krásné přírodní oblasti u hranic se Švýcarskem! A že Srbsko bylo vydíráním přinuceno USA a Německem povolit australské společnosti, jak chystá Fiala v ČR, těžit lithium, ale po zjištění obrovských ekologických škod těžbu před nedávnem po obrovském vzbouření Srbů už zakázalo!

Vládce ČR Fiala se nedávno chlubil, že jeho vláda zavedla do praxe opatření, která zajistí, že evropský trh bude pro drahý plyn LNG vždy atraktivní!, a dokázal tím, že ČR řídí absolutní ekonomický hňup!  Včera totiž nejdřív šéf německého energetického gigantu EON Leonhard Birnbaum řekl, že díky závislosti evropského energetického trhu na plynu LNG ceny energií v Evropě trvale přerostly cenovou úroveň energií v AsiiA že odstranění této energetické drahoty, která zničí evropský průmysl, je na dlouho strukturálně vyloučené, když je ruský plyn pryč! A odpoledne už Italská státní informační agentura ANSA oznámila, že jakmile včera Birnbaum upozornil na špatnou energetickou situaci v Evropě, ceny plynu na Amsterodamské burze ihned vrostly o 29%! Večer už dokonce o 40% za jediný den! Ceny elektřiny na burze v Lipsku se zvedly o 20%. Vyhlídky na konec energetické drahoty, kterou ještě před pár dny slibovala česká fialová média, jsou tak v nedohlednu! Dokonce podle tvrzení expertů Českého rozhlasu ze 3. srpna se ceny energií pro domácnosti a konečné odběratele měly spíše vylepšovat!  Šéf EON Birnbaum neměl včera rozhodně žádný důvod ke stížnostem na draný plyn a energie, protože jeho firma zvýšila za jediný rok díky drahotě svůj čistý zisk o 40%! Jenže Birnbaum není politický maoistický blázen, ale inteligentní manažer, a tak si rychle spočítal, že bez levných energií rychle zkrachuje evropský průmysl, a že jeho koncern EON tak nebude mít brzy za co nakupovat ani pro Fialu tak atraktivní drahý plyn LNG!

Sliby se slibují, blázni se radují! Washington a Brusel nejprve slíbily Fialovi, že když schválí sankce ruský plyn a jeho nahrazení v Evropě drahým americkým LNG plynem, zničí Putinovo Rusko, poškodí komunistickou Čínu, a přivede Čechy k prosperitě! Fiala se radoval a sankce schválil! Teď mu zase slíbily, že když bude těžit české lithium, poškodí Čínu, a přivede Čechy k nevídané prosperitě!  A Fiala se zase raduje a opět se svými mazanými pomocníky slibuje nevídaný blahobyt českým voličům! Je blázen, pokud se tak nechová úmyslně, protože nechápe, že k těžbě a zpracování lithia, a k lithiové ekonomice potřebuje hlavně  – l e v n é   e n e r g i e – v obrovském množství! A hlavně, že těžba lithia poškozuje zničujícím způsobem životní prostředí! A že Němci, Američané i Srbové už zakázali těžbu mnohem výnosnějších ložisek lithia na svém území, protože jeho těžba dramaticky devastuje životní prostředí! Posuďte sami:

  1.  V Německu u hranic se Švýcarskem se nachází největší evropské ložisko lithia. Toto ložisko je ve světě jedinečné tím, že těžbou lithia nebude produkován žádný CO2, protože k těžbě hluboko v žulovém masivu, ve kterém jsou ukryty gigantické zásoby geotermální vody obsahující lithium, není třeba energií, protože ty poskytne sama horká geotermální voda. Jenže oblast těžby u Švýcarských hranic je plná bohatých lidí, kteří žijí v krásném životním prostředí, a ti si ho nenechají pro pár mizivých miliard EUR zničit bez odporu! Ložisko se tak přes obrovský tlak politiků i západních koncernů těží jen pokusně, v mizivém objemu! Hlubinné vrtání už i tak dokázalo vyvolat v oblasti i zemětřesení!
  2. V USA je nejbohatší známé světové naleziště lithia! Nachází se v lesích západního Maine, na úbočí hory Plumbago! Je tvořeno horninou spodumen, která je na rozdíl od krušnohorského cinvalditu kategorie hard rock lithium, a těžba spodumenu je 20 krát finančně i ekologicky výhodnější, než těžba cinvalditu v Krušných horách. Více o ekonomice těžby lithia v MAP 1746. Ovšem stát Maine těžbu zakázal, protože představuje ekologickou zátěž. Mezi argumenty pro zákaz těžby padlo třeba, že v USA 76% těžebních společností znečistilo v posledních několika letech drasticky podzemní vody, ačkoli před tím studiemi dokázaly, že tomu tak nebude! Že po celém světě se protrhlo 300 odkališť důlní vody, a zničilo své okolí! Jak řekl Bill Pluecker, člen zákonodárného shromáždění státu Maine: Máme tu budovat těžební průmysl založený na potřebách lidí, kteří u nás nežijí. Ale když se něco stane, následky havárií si musíme vždy odstranit sami!  V USA je nyní už objeveno 100 nalezišť lithia, ale těží se jediné. Odpor veřejnosti je obrovský, protože jen na Západě USA je 50 000 opuštěných dolů, z nichž 80% se musí za veřejné peníze neustále sanovat, aby nezpůsobily ekologickou katastrofu. Podle zákonodárců státu Maine, kteří těžbu lithia na nejvýnosnějším ložisku na světě zakázali, ani nové zákony o ekologii a hornictví nedokázaly zabránit dalším ekologickým důlním katastrofám, které musí být odstraňovány za peníze daňových poplatníků, protože majitelé po vydrancování ložiska jsou nepostižitelní!
  3. Podle nedávno uniklého dokumentu, se srbská vláda dostala pod silný tlak ze strany západních diplomatů, aby považovala hodnocení dopadů na životní prostředí za formalitu a schválila dohodu o těžbě lithia na svém území australskou společností Rio Tinto! Podle zápisů z jednání Alan Duncan ministr Velké Británie sliboval Rio Tinto, že Srbsku bude urychleno přistoupení k EU, aby těžbu povolilo. Obdobně nařídil Matthew Palmer, zvláštní pověřenec USA pro Balkán,  srbské prozápadní opozici, aby neútočila na srbskou proruskou vládu, protože povoluje společnosti Rio Tinto těžit lithium bez ohledu na ekologiské dopady. I Angela Merkelová v Srbsku lobovala a slibovala tu nejekologičtější těžbu lithia! Dopadlo to okamžitou devastací životního prostředí a obrovským znečištěním. Těžbu proto Srbsko, přes obrovský tlak USA i EU v roce 2022 zakázalo! Podle zjištěných údajů, měla těžba lithia vydělat australským těžařům za 10 let 4 miliardy USD, kdežto Srbsku jen 300 milionů USD! Přitom stovky hektarů luk, polí a lesů, které už zničila a zamořila jen pokusná těžba vydělávaly Srbsku podle výpočtů za stejnou dobu 800 milionů USD! Srbsko tak na těžbě ekonomicky prodělávalo, a ještě si ničilo životní prostředí, kdežto zisk putoval západním vlastníkům! Samozřejmě, že i srbští politici si na těžbě mastili kapsu. Bylo odhaleno, že subdodavatelem australského těžaře srbského lithia se stala firma strýce srbského ministra hornictví! Kdo bude odhalen jako subdodavatel australské firmy, kterou chce Fiala za pár miliard nechat těžit v Krušných horách, se teprve uvidí! ODS je přeci z minulosti známá, že tunelovat státní majetek, je její hlavní hobby, a smysl její existence. Hnutí STAN-Dozimetr je ztělesněním korupce samo! A Piráti se prý už také v Praze osvědčili!

Snad perlička na závěr! Brusel se rozhodl, že bude své zásoby plynu na letošní zimu skladovat na Ukrajině! Zvláštní, že politici, kteří dennodenně tvrdí, že Putin využije každé příležitosti, aby Západ položil na lopatky a obsadil jeho území, nemají strach, že jim Rusko nějakým Kinžálem nevyhodí do vzduchu evropské zásoby plynu uskladněné na letošní zimu na Ukrajině!

Michael Svatoš

 

 

 

 

Sdílet: