29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

FBI zastřelila muže poté, co vyhrožoval Bidenovi

Podezřelý měl „v úmyslu zabít“ amerického vůdce a newyorského prokurátora Alvina Bragga, tvrdí úředníci

Američtí federální agenti zastřelili muže z Utahu obviněného z vyhrožování prezidentu Joe Bidenovi a dalším veřejným činitelům, uvedla FBI jen několik hodin předtím, než prezident přijel do státu na oficiální návštěvu.

Střelba se odehrála ve středu časně ráno, když se agenti FBI pokusili vyřídit domovní prohlídku a zatykač v Provo, Utah, domov Craiga Deleeuwa Robertsona, který byl identifikován v soudních dokumentech získaných několika médii. Muž byl hledaný na základě tří federálních obvinění, včetně vyhrožování prezidentovi a donucovacím orgánům a také mezistátních hrozeb.

Robertson měl „v úmyslu zabít přinejmenším [manhattanského okresního prokurátora Alvina] Bragga a prezidenta Joea Bidena,“ uvedla vláda ve svém spisu a dodala, že podezřelý Bidenovi vyhrožoval online ještě v pondělí.

V tomto internetovém příspěvku Robertson údajně řekl: „Slyšel jsem, že Biden přijíždí do Utahu“ a prohlásil, že „čistí prach z odstřelovací pušky M24“. V soudních dokumentech se také obrátil na FBI a uvedl:  „Stále sledujete moje sociální média? Kontroluji, abych si mohl být jistý, že budu mít po ruce nabitou zbraň pro případ, že by ses znovu zastavil.”

Podle dvou nejmenovaných zdrojů donucovacích orgánů , ke kterým se dostala agentura Associated Press, byl Robertson v době střelby ozbrojen, zatímco v obžalobě bylo uvedeno, že vlastnil několik střelných zbraní.

FBI uvedla, že incident prověřuje a poznamenala, že její inspekční divize bude zapojena do vyšetřování. Při střelbě nebyl zraněn žádný agent.

Kromě Bidena a Bragga se podezřelý údajně zmínil o dlouhém seznamu dalších politiků a úředníků online, mezi nimi viceprezidentka Kamala Harrisová, americký generální prokurátor Merrick Garland, guvernér Kalifornie Gavin Newsom a generální prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová. Identifikoval se jako „MAGA Trumper“ a zveřejnil výhrůžky úředníkům dohlížejícím na soudní případy týkající se bývalého prezidenta, uvádí se v dokumentech k obvinění. 

Orgány činné v trestním řízení byly na tohoto muže upozorněny loni v březnu vlastním počinem Donalda Trumpa na sociálních sítích, Truth Social, poté, co Robertson údajně Braggovi na platformě vyhrožoval. Jeho účet byl podle agentury AP od té doby pozastaven.

Nedlouho po Robertsonově smrtelném setkání s federálními agenty prezident Biden přistál na základně letecké národní gardy Rolanda R. Wrighta na jednodenní návštěvu Salt Lake City, asi 72 km severně od Prova. Ačkoli Bílý dům nepotvrdil, kde by Biden na cestě zůstal, Salt Lake Tribune později ve středu večer oznámil , že posílil bezpečnostní opatření poblíž hotelu v centru Salt Lake City.

 

 

 

Sdílet: