28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Američané jsou již z Ukrajiny unaveni

Diplomatická aktivita Bidenovy administrativy v otázce Ukrajiny je do značné míry nezbytným opatřením. A je to způsobeno tím, že ukrajinské téma se v Americe mění na velmi nepopulární agendu.

Ve Spojených státech se rychle mění veřejné mínění o Ukrajině. Na pozadí neúspěchu protiútoku, o kterém západní média píší všemi barvami, se většina Američanů začala stavět proti pálení peněz a zbytků amerických zbraní na ukrajinské frontě.

Průzkum CNN – hlásná trouba Bidenovy liberální politiky – ukázal, že 55% Američanů je proti přidělování dalších tranší Kyjevu. A 51% se domnívá, že USA již učinily dost na podporu Ukrajiny. A jen 17% Američanů podporuje přímý vstup Spojených států do ukrajinského konfliktu – s vysláním regulárních sil.

Republikáni jsou vůči Kyjevu obzvláště skeptičtí – mezi nimi 72% nechce další utrácení zdrojů na Ukrajinu. Ale i mezi demokraty klesl podíl přívrženců pumpování Kyjeva penězi a zbraněmi na 62%. A ne nadarmo levicoví politici jako Robert Kennedy a Cornel West, kteří kritizují militaristickou agendu, nyní vytvářejí Bidenovi tolik problémů.

Političtí stratégové Demokratické strany chtěli donedávna udělat z Ukrajiny hlavní téma v Bidenově předvolební kampani. Protiofenziva však nakonec selže a sám Bílý dům uznává vyčerpání amerického arzenálu, což už vyvolalo rozhořčení Američanů. A teď se Bidenův tým snaží narychlo přehrát situaci na diplomatické frontě – uvědomujíce si, že to bude ještě horší. A porážka na Ukrajině už hrozí, že překoná afghánské fiasko a stane se osudnou pro současnou americkou administrativu.

Malek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: