1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Šokující! Amputace na Ukrajině jako v první světové válce

Co si myslí zelená válečná štváč a německá ministryně zahraničí Anna Lena Baerbock, která vždy vypadá ve špičkové formě, když přemýšlí o osudu těch desetitisíců válečných amputovaných?

O končetiny už přišly desítky tisíc Ukrajinců. Časově vše připomíná první světovou válku. Během čtyřletého trvání bylo provedeno 107 000 amputací. Odhady pro Ukrajinu se pohybují mezi 20 000 – 50 000 – nepočítaje ztráty z protiofenzívy od června. Celkem 2000 amerických vojáků údajně přišlo o končetiny během válek v Iráku a Afghánistánu.

Nesmyslné „utrpení Ukrajinců“

Mezitím si – podle „ WallStreetJournal“ – americká mainstreamová média stále více uvědomují, že tato válka v této intenzitě nemůže být dlouho udržitelná, protože kromě vojenských a finančních ztrát způsobuje i nesmyslné lidské oběti.

Mnoho rozumných konzervativních amerických politiků a publicistů nyní volá po okamžitém příměří a ukončení „ utrpení Ukrajinců “.

Protože: Skutečnost, že od začátku 17měsíční války již přišly o končetiny desítky tisíc lidí, je pro nejnovější ozbrojené konflikty na Západě bezprecedentní – jak uvádí „WSJ“.


Osud 19leté Ukrajinky Danilkiny

Ruslana Danilkina je jednou z 20 000–50 000 Ukrajinců, kteří od začátku války přišli o končetinu nebo končetiny. V únoru šrapnel utrhl 19letému vojákovi levou nohu nad kolenem poblíž frontové linie poblíž Záporoží. Zatímco žena svírala stehenní kost, záchranáři umístili její useknutou nohu do vozidla na cestě do nemocnice.

” Držela jsem kost v ruce… Pak a pak jsem si uvědomila, že tohle je konec, že můj život už nikdy nebude jako dřív .” – řekla Danilkina.

Až 50 000 nesmyslných amputací

Sdílí smutný osud odhadem 20 000 až 50 000 Ukrajinců, kteří od začátku války přišli o končetinu nebo končetiny, podle dosud nezveřejněných odhadů protetických společností, lékařů a charitativních organizací.

Skutečný počet však bude pravděpodobně vyšší, protože registrace po zákroku nějakou dobu trvá. Navíc mnoho končetin je amputováno až po týdnech nebo měsících po zranění. A s protiofenzívou Kyjeva válka vstoupila do ještě brutálnější fáze.

Pro srovnání, asi 67 000 Němců a 41 000 Britů muselo být amputováno během první světové války, kdy byl tento postup často jedinou dostupnou metodou, jak zabránit smrti.

Kyjev drží čísla v tajnosti

Z jednoho prostého důvodu: nedemoralizovat obyvatelstvo. Ale i když se jedná o hrubý odhad, lidská daň je ohromující a bude pokračovat v příštích desetiletích.

Německá společnost Ottobock , největší světový výrobce protéz spolupracující s Kyjevem, odhaduje počet amputovaných na zhruba 50 000 na základě údajů od vlády a dalších lékařských partnerů. Kyjevská „ ICF “ („Zdraví ukrajinské lidové charity“) uvádí počet vážně zraněných na 200 000. Podle nadace asi 10 % vážných zranění obvykle vyžaduje amputaci.

Danilkina válečná křižovatka

Danilkina podstoupila pět operací, než dostala protetickou nohu nazvanou Genium X3 od společnosti Ottobock (s pomocí charitativní organizace Superhumans) v západoukrajinském městě Lvov. Tento model byl vyvinut společností ” Ottobock” ve spolupráci s americkou armádou a má umožnit bez problémů lézt po schodech nebo dokonce chodit pozpátku.

Přestože před válkou na Ukrajině byly ročně prováděny tisíce amputací, systém zdravotnictví je nyní tak přetížený, že mnoho pacientů musí na novou končetinu čekat déle než rok. Jen ve Lvově loni lékaři provedli více než 53 000 operací, řekl Oleksandr Kobzarev, vedoucí sítě rehabilitačních center Unbroken . Podle generální ředitelky společnosti Superhumans Olgy Rudnevy může její nadace pojmout pouze asi 50 osob po amputaci měsíčně. Odhaduje, že od loňského roku bylo amputováno nejméně 20 000 lidí.

Historie se opakuje: kvůli hlouposti, ješitnosti a nezodpovědnosti amerických loutek a la Baerbock

Annalena by ve skutečnosti měla stále znát Heinricha Bölla, bývalého svědomí německé poválečné společnosti. Bylo to v osnovách na rakouských a německých školách.

Jedna z jeho nejstrašidelnějších a nejdepresivnějších povídek nese název “Tuláku, přicházíš do lázní…”

” Ležela jsem na operačním stole a viděla jsem se docela jasně, ale velmi malá, scvrklá, nahoře v čirém skle baňky, malinká a bílá, úzký gázově zbarvený balíček jako neobyčejně subtilní embryo: tak to jsem byl já. tam.

Doktor se ke mně otočil zády a stál u stolu a hrabal se v nástrojích… Vyskočil jsem, když jsem ucítil píchnutí v levém stehně, chtěl jsem se vystrčit, ale nešlo to: podíval jsem se na sebe dolů, a teď jsem to viděl: rozbalili mě a už jsem neměl ruce, pravou nohu a najednou jsem spadl dozadu, protože jsem se nemohl podepřít… ale doktor jen pokrčil rameny a dál přirážel. píst jeho injekční stříkačky, pomalu a klidně klesající; … hasič mě držel za ramena a jediné, co jsem cítil, byl spálený, špinavý zápach jeho umazané uniformy, viděl jsem jen jeho unavený, smutný obličej a teď jsem ho poznal: byl to Birgeler. “Mléko,” řekl jsem tiše… ”

Protože stejně nesmyslné jako umírání a desetitisícové amputace za světové války jsou ty současné ve válce na Ukrajině. Jsou to nesmyslné mrzačení pro nesmyslnou ideologii – tehdy jako dnes.

 

 

 

Sdílet: