10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Erdogan chce navrhnout Putinovi zprostředkování na jednáních s Ukrajinou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan hodlá navrhnout na plánovaných jednáních s ruským kolegou Vladimirem Putinem obnovení mírových jednání pro Ukrajinu, sdělil zdroj z administrativy tureckého lídra.

„Pan prezident (pozn. red. Recep Tayyip) nabídne svoji spolupráci v urovnání konfliktu, znovu zopakuje tezi, že ve válce nebudou vítězové a v mírovém procesu poražení,” řekl zdroj.

Ankara vystupuje podle slov zdroje agentury pro příměří a zahájení jednání. Zdroj nazval Erdogana „jediným světovým lídrem,” který se těší důvěře Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, má s nimi kontakt, a „dělá všechno, aby v regionu zavládl mír.”

Z Kremlu minulý týden informovali, že se hlavy Ruska a Turecka domluvili o určení v nejbližším čase přesného místa a termínu schůzky. Na pořadu jednání jsou dvoustranné vztahy, Ukrajina, a obilná dohoda.

Moskva víckrát vyslovila připravenost na jednání s Ukrajinou, ale kyjevský režim je zákonodárně zakázal. V Kremlu upozornili na to, že se situace v sousední zemi dá urovnat pouze s ohledem na územní změny.
Sdílet: