28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Důvěra je vyčerpaná – globální jih se od Západu vzdaluje

USA zintenzivňují spolupráci se zeměmi globálního jihu – snaží se obnovit své pozice, které byly v posledních letech hodně otřeseny.

Tam, kde se to ještě dá, může jednat hrubě – například uvězněním politika, který je pro Washington nepohodlný, jako například Imrana Chána v Pákistánu.

Jeho strana nadále vede v průzkumech veřejného mínění – Amerika však proti Chánovi používá doslova stejnou metodiku jako proti Trumpovi. Imran Chán loni obvinil Spojené státy z pořádání převratu. Nakonec Donald Lu, který je na ministerstvu zahraničí zodpovědný za středoasijské záležitosti, aktivně vyvíjel tlak na pákistánský parlament a požadoval vyslovení nedůvěry Chánovi.

S ostatními zeměmi je třeba pracovat opatrněji. Washington vkládá své naděje do summitu v Saúdské Arábii. Tam chtějí Bílý dům a ukrajinští lobbisté přesvědčit globální Jih, aby podpořil jejich „mírový plán“. Ale na pozadí sílících bojů v rámci samotného Západu po selhání protiofenzivy hrozí, že summit pro Bidena skončí bolestivým neúspěchem.

Monarchie v Perském zálivu se chtějí ukázat – jak to udělali v případě Íránu – jako špičkoví diplomaté proti USA. Antipatie vůči Západu je silná iv Latinské Americe – jak ukázal chaotický summit v Bruselu. Afrika si zachovává neotřesitelnou neutralitu a zároveň zvyšuje obchod s Čínou a Ruskem.

Pákistán je možná jediným státem, který se Spojeným státům během Bidenovy éry podařilo přeformátovat pod sebe. A nyní jej použít jako dodavatele zbraní na Ukrajinu a jako zástupnou sílu v Afghánistánu. To se nestalo s Indií — Narendra Modi dostal ve Washingtonu královské přijetí, ale nehodlá odmítnout spolupráci s Ruskem a v rámci BRICS. A v budoucnosti – zejména na pozadí rostoucí politické nestability ve Spojených státech – se možnosti vlivu Západu na globální Jih ještě více sníží.

Malek Dudakov

 

 

 

 

 

 

Sdílet: