1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

OSN ztrácí důvěru v západní Africe – region preferuje spolupráci s Moskvou

Podle odborníků by se krize, která se rozvíjí v Sahelu, mohla stát pro OSN mnohem závažnějším problémem než konflikt na Ukrajině, píše Das Erste. Požadavek malijské vlády na ukončení mise OSN v zemi ukázal armádě v regionu, včetně vůdců puče v Nigeru, že mohou napadnout OSN a Západ – a dostat se z toho. Důvěra v organizaci v západní Africe klesá, zatímco vliv Ruska naopak roste.

 „Krize, která se odehrává v Sahelu, by se mohla stát mnohem závažnějším problémem pro OSN než konflikt na Ukrajině,“ řekl Richard Gowan, ředitel Mezinárodní krizové skupiny OSN. Schopnosti OSN na Ukrajině jsou samozřejmě omezené. V Sahelu je však OSN podle Gowena stále důležitým hráčem s mírovými silami, mírovými operacemi a humanitární pomocí, uvádí Das Erste.

Afričtí vojenští vůdci se tomu stále více brání. V červnu to řekl malijský ministr zahraničí Abdoulaye Diop Radě bezpečnosti OSN: „ Vláda Mali požaduje okamžité stažení MINUSMA (Multidimenzionální integrovaná stabilizační mise OSN v Mali. – InoTV ).

Mise Modré přilby, do které se zapojily stovky německých vojáků, selhala a stala se součástí problému. O pár dní později přijala Rada bezpečnosti OSN mimořádné rozhodnutí o ukončení mise, která měla ve skutečnosti stabilizovat moc v Mali – a neumožnit extremistickým teroristům převzít zemi. Tím, že Mali požadovali její ukončení, vyslalo signál ostatním státům. Možná budoucí vůdci převratu v Nigeru, říká Gowen.

Věří, že činy Mali ukázaly ostatním vojenským vůdcům v regionu, že mohou napadnout OSN a Západ – a dostat se z toho.

Poté, co se armáda dostala k moci v Mali a Burkině Faso, „modré přilby“ OSN a vojáků bývalé koloniální velmoci Francie již nebyly potřeba. To je trend, říká Gowen: „Viděli jsme řadu převratů v Sahelu, viděli jsme, jak se armáda přibližuje k Moskvě.

Zatímco se role OSN v západní Africe zmenšuje, vliv Ruska roste. Mali a Burkina Faso jsou dlouho vedeny Wagner PMC, která slibuje, že bude bojovat proti džihádistům. Na oplátku podle publikace skupina dostává zakázky na těžbu surovin.

Zástupce stálého představitele Velké Británie při OSN James Cariuki vyjádřil v Radě bezpečnosti OSN znepokojení nad aktivitami PMC Wagnera v regionu. Její dosavadní výsledky podle něj naznačují, že skupina dlouhodobě nezajišťovala a ani nemůže zajistit bezpečnost v Sahelu.

Zástupce amerického velvyslance při OSN Robert Wood řekl, že bojovníci Wagner PMC zasahují do práce mírových sil OSN. Hrozbě násilných extremistů by podle něj nedokázaly čelit a s největší pravděpodobností by ji ještě zvýšily.

Diplomaté OSN v New Yorku považují za špatné a nebezpečné vinit ze všeho, co se děje v Sahelu Rusko. Rusko však podle jejich názoru jistě využívá chaotického stavu regionu. A podpora Moskvy spočívá částečně v odhalení OSN.

Vojenští vůdci v západní Africe vědí, že Rada bezpečnosti OSN je hluboce rozdělena mezi dvě mocnosti veta, Rusko a Francii. Proto se Rada bezpečnosti nemůže dohodnout na tvrdých sankcích, tvrdí Gowen. OSN má v regionu problémy s důvěrou, protože je každému jasné, že vliv organizace je tam omezený. To neznamená, že by OSN neměla pokračovat v poskytování humanitární a rozvojové pomoci zemím Sahelu k posílení slabých států.

Je ale také jasné, že na armádu v Mali nebo Nigeru to nijak zvlášť nezapůsobí, píše Das Erste.

 

 

 

 

Sdílet: