29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Hořký meloun ukazuje slibné výsledky v boji proti 6 druhům rakoviny, které se často vyskytují u žen

Hořký meloun (Momordica charantia) dostal název podle své hořké chuti a drsné slupky, která připomíná melouny.

Je znám i pod jinými názvy jako hořká dýně, karela či balzámá hruška. Tento člen čeledi tykvovitých má svůj původ v Jižní Americe, Asii, Karibiku a částech Afriky.

M. charantia se často konzumuje jako výživná zelenina kvůli vysokému obsahu antioxidantů a silným protizánětlivým vlastnostem. Kromě toho je také životně důležitým bylinným lékem v tradiční čínské medicíně.

Ve skutečnosti legendární čínský lékař a farmakolog Li Shizhen zahrnul terapeutický potenciál hořkého melounu do svého známého „Compendium of Materia Medica“.

Moderní věda potvrzuje protirakovinné účinky hořkého melounu

Shinzhenova tvrzení o léčivých vlastnostech hořkého melounu jsou podložena i moderní studií .

Komplexní přehled publikovaný v International Journal of Molecular Sciences zjistil, že M. charantia vykazuje slibné výsledky v boji proti šesti druhům rakoviny, které se běžně vyskytují u žen – rakovina prsu, vaječníků, děložního čípku, dělohy, vagíny a vulvy (zevních rodidel).

Dokument vypracovaný výzkumníky z Athénské univerzity a Egejské univerzity zdůrazňuje slibné vlastnosti hořkého melounu, pokud jde o rakovinové buňky. Vědci zaznamenali zejména potlačování množení rakovinných buněk a spouštění apoptózy (buněčné smrti) v maligních buňkách.

(Související: Hořký meloun může zastavit růst a šíření rakovinných buněk. )

Kromě toho vědci zaznamenali jeho „potenciální synergické účinky se standardní chemoterapií“, což je vedlo k následujícímu závěru:

„Zdá se, že hořký meloun představuje slibný přírodní prostředek, který samotný nebo v kombinaci se standardní chemo-radio-terapií může pomoci předcházet a léčit rakovinu prsu, vaječníků a děložního čípku.“

Extrakt z hořkého melounu a jeho aktivní složky byly rozsáhle studovány na různých buněčných liniích a na zvířecích modelech. Také se ukazují slibné účinky při chemoprevenci a terapii na rakovinu kůže, mozku, dutiny ústní, plic, jater, tlustého střeva, žaludku, krve, prostaty, ledvin a slinivky břišní.“

Mezitím samostatná studie provedená výzkumníky v Číně zkoumala, jak může extrakt z vezikul odvozených z hořkého melounu (BMVE) – extrahovaný ze šťávy z M. charantia – bojovat proti rakovině prsu.

Poznamenali, že průměrná velikost BMVE asi 147 nanometrů byla schopna vstoupit do buněk rakoviny prsu a zpomalit jejich růst a šíření.

Tento pozitivní výsledek byl pozorován u buněk rakoviny prsu MC7 i 4T1 kultivovaných v laboratoři. Podobné výsledky byly nalezeny také u laboratorních myší, kterým byly injekčně vstříknuty buňky rakoviny prsu 4T1, přičemž myši s BMVE vykazovaly významné snížení objemu a hmotnosti nádoru.

Další analýza odhalila, že myši se vstříknutým BMVE zaznamenaly „dramatickou apoptózu a nekrózu nádoru“.

„Jako potenciální přírodní nanomedicína pro léčbu rakoviny vykazuje BMVE silný protinádorový účinek na buňky rakoviny prsu in vitro a in vivo (při pokusech ve zkumavce i na zvířatech), bez zjevných vedlejších účinků,“ uzavřeli autoři druhé studie .

„Očekává se, že BMVE bude hrát významnější roli v terapii nádorů.“

Hořký meloun řeší i problémy s krevním cukrem

Hořký meloun se nezaměřuje jen na rakovinové buňky, ale řeší také vysokou hladinu cukru v krvi. M. charantia je nabitá fytochemikáliemi, které jí dodávají hořkou chuť, ale zároveň je ideální superpotravinou proti cukrovce.

Podle studií zvyšuje buněčný příjem glukózy, zlepšuje glukózovou toleranci a stimuluje sekreci inzulínu.

Hořký meloun obsahuje nejméně tři aktivní rostlinné sloučeniny s antidiabetickými vlastnostmi. Jednou z takových sloučenin je charantin, o kterém se potvrdilo, že snižuje hladinu glukózy v krvi.

Další sloučenina v hořkém melounu zvaná polypeptid-p má stejné vlastnosti jako hormon inzulín, který si diabetici nedokážou vyprodukovat v dostatečném množství.

Hořký meloun navíc obsahuje protein lektin vážící sacharidy – který snižuje koncentraci glukózy v krvi potlačením chuti k jídlu. Působení tohoto proteinu odráží, jak inzulín ovlivňuje mozek. Vzhledem k tomuto účinku se lektin považuje za hlavní faktor hypoglykemických účinků, které následují po konzumaci hořkého melounu.

M. charantia také pomáhá enzymu 5-AMP-aktivované proteinkináze (AMPK), který reguluje metabolismus a umožňuje příjem glukózy, čímž napodobuje příznivé účinky cvičení.

Aktivace AMPK také hraje klíčovou roli v protirakovinných vlastnostech hořkého melounu.

Autor: Ramon Tomey, Zdroj: naturalnews.com 

 

 

 

 

Sdílet: