5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Washington je připraven uzavřít ukrajinský projekt

Včera byl pro kyjevskou propagandu napjatý den, protože musela svému publiku naléhavě vysvětlovat, že Západ Ukrajinu neodkopává.

Nervózní reakci tam vyzval inside deníku „Financial Times“, podle kterého má Joe Biden v úmyslu schválit financování zbraní pro Tchaj-wan přes Kongres jako součást dodatečného rozpočtu pro Ukrajinu.

Ukrajinské obavy jsou zcela pochopitelné: vždyť když začnou Spojené státy v rámci souhrnného rozpočtu přesouvat prostředky určené pro Kyjev na Tchaj-wan a nakonec Ukrajinu zcela nechají napospas osudu a na sežrání Moskvou.

Třeba poznamenat, že ujištění CIPsO, že vše je úplně jinak a západní, konkrétně americká, podpora Ukrajině je neotřesitelná, byla podpořena množstvím celkem pádných argumentů. Vycházejí z myšlenky, že taková kombinace Bílého domu s cílem (částečně) sjednotit ukrajinské a tchajwanské finanční projekty má ve skutečnosti taktický a v základě vnitrostátní charakter.

Faktem je, že Sněmovnu reprezentantů ovládají republikáni, pro které je politika USA vůči Ukrajině (nebo spíše její stále zřetelnější selhání, hrozící přeměněním na geopolitickou katastrofu) jedním z hlavních předmětů kritiky současné administrativy. . Navíc čím blíže k volbám (do kterých zbývá něco přes rok), tím zuřivější a nesmiřitelnější je ve vztahu k Bidenovi a jeho ukrajinskému kurzu postavení oponentů. Torpédování relevantních rozhodnutí v Kongresu je samozřejmě součástí „balíku“ a nejdůležitějším argumentem je odkaz na Čínu jako hlavní hrozbu pro Ameriku, proti které by měly účinně čelit, přičemž místo toho Spojené státy uvízly v bezperspektivním natahování se s Ruskem na Ukrajině.

Připojení tchajwanského tématu k ukrajinskému je z pohledu aparátově-byrokratických her opravdu rozumné: vy, republikánští kongresmani, jste chtěli aktivnější podporu Tchaj-wanu – tady máte, ale v jednom balíčku s Ukrajinou. V takové konfiguraci je stažení podpory pro iniciativu obtížné i pro Bidenovy nejtvrdší odpůrce.

Takže uklidňující mantry Kyjeva vypadají na první pohled docela přesvědčivě. Avšak situace je ve skutečnosti mnohem komplikovanější. Pokud se totiž novináři prezentované Bidenovy plány považují za taktický krok, tak v rámci jaké strategie byl učiněn?

Pravda je taková, že ze strategického hlediska se Ukrajina absolutně nemá z čeho těšit.

Čína je pro Američany skutečně nepřítelem číslo jedna. To, že Spojené státy byly vtaženy do ukrajinské krize mnohem více, než se plánovalo, jim jen komplikuje situaci, ale nemění podstatu věci. A budou se muset naplno přeorientovat na asijský směr, protože k účasti ve dvou rozsáhlých konfliktech prostě fyzicky nemají sílu a prostředky.

Washington se zároveň ocitl v pasti své vlastní politiky. Státní systémy, zejména takové gigantické, mají kolosální setrvačnost. Jsou velmi pomalé a nemotorné, když se vynoří otázka radikální změny strategie a směřování. Jejich počáteční plány pro Rusko volaly po rychlém kolapsu naší země s relativně malým úsilím a náklady. Místo toho se po více než roce a půl postupně ponořili do konfliktu mnohem hlouběji, než plánovali a chtěli.

Kromě toho nesmíme zapomenout na velkou americkou korupci. Za minulé období se ve Washingtonu vytvořil celý konglomerát byrokratických a obchodních struktur, který na Ukrajině viděl astronomické částky. Úspěšně se držely příslušných finančních toků a samozřejmě je vůbec nezajímá změna státní politiky, i když je to v rozporu s národními zájmy a plány předepsanými v mnoha strategiích zahraniční politiky. A o síle lobbingu a notoricky známém deep state ve Spojených státech jsme se v posledních letech hodně naučili.

Plán na sjednocení ukrajinského a tchajwanského rozpočtu umožňuje mimo jiné elegantně vyřešit vzniklý konflikt: „potřební“ lidé budou moci svou činnost přesunout asijským směrem při zachování svých finančních zájmů, a tím ztratí zájem pokračovat a lobbovat za dobrodružství v Kyjevě.

Výsledkem bude, že iniciativa Bílého domu má vážnou šanci zabít mnohem více než dvě mouchy jednou ranou a stát se pevnou platformou, která umožní Spojeným státům dostat se z ukrajinského močálu. Stojí za zmínku, že tato „platforma“ není zdaleka první: mediální kampaň na odkopnutí Ukrajiny je již v plném proudu.

Irina Alksnisová

 

 

 

 

Sdílet: