2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Sesazený nigerský vůdce vyzývá k americké intervenci

Jinak by celý Sahel mohl „spadnout pod ruský vliv“, tvrdil Mohamed Bazoum

The Washington Post ve čtvrtek večer zveřejnil op-ed údajně napsaný svrženým nigerijským prezidentem Mohamedem Bazoumem, ve kterém žádá americkou pomoc porazit vojenskou juntu, která se minulý týden chopila moci.

“Píšu to jako rukojmí.” Niger je pod útokem vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii,“ řekl Bazoum . Puč z minulé středy „nemá žádné opodstatnění“ a je „cynickým úsilím podkopat pozoruhodný pokrok, kterého Niger v rámci demokracie dosáhl,“ trval na svém.

„Vyzývám vládu USA a celé mezinárodní společenství, aby nám pomohli obnovit náš ústavní pořádek. Boj za naše sdílené hodnoty, včetně demokratického pluralismu a respektu k právnímu státu, je jediným způsobem, jak dosáhnout udržitelného pokroku v boji proti chudobě a terorismu,“ napsal svržený vůdce.

Jako klíčový argument Bazoum uvedl, že začátkem tohoto roku americký ministr zahraničí Antony Blinken nazval Niger  „modelem odolnosti, modelem demokracie, modelem spolupráce“.

Bazoum argumentoval, že jeho vláda udělala velký pokrok v „ekonomické a sociální správě“ ve spolupráci s Národní gardou státu Indiana s cílem snížit teroristické hrozby, zatímco USAID přesunula své zaměření z humanitární práce na „budování udržitelné energie, zlepšování zemědělské produktivity a vzdělávání nové generace“. Nigerijští vůdci.”

Prozradil, že zahraniční pomoc tvoří 40 % rozpočtu země, ale nyní je blokována kvůli sankcím ze strany Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), které Bazoum podpořil.

Niger „stojí jako poslední bašta úcty k lidským právům uprostřed autoritářských hnutí, která předstihla některé naše sousedy,“ argumentoval Bazoum a kritizoval Mali a Burkinu Faso za zaměstnávání „zločineckých ruských žoldáků“ , jako je Wagner Group, „jejichž brutální terorismus byla v plném rozsahu k vidění na Ukrajině.“

Pokud USA a ECOWAS nezasáhnou, Wagner bude mít „otevřené pozvání“ do regionu a celý centrální Sahel „by mohl padnout pod ruský vliv,“ napsal Bazoum.

Neučinil jedinou zmínku o uranu, klíčovém exportu Nigeru pro bývalého koloniálního mistra Francie. Již dříve ve čtvrtek junta vedená generálem Abdourahamanem Tchianim vypověděla všechny vojenské dohody s Paříží, včetně dohody, podle níž Francie ponechala v zemi kolem 1500 vojáků. Tchiani také odsoudil sankce ECOWAS a řekl, že jeho vláda odpoví silou na jakýkoli vnější zásah.

 

 

 

 

Sdílet: