2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Stále více Američanů nedůvěřuje americké armádě kvůli její slabosti

Podle průzkumu Gallupova ústavu důvěřuje americké armádě pouze 60 % Američanů. Podle stanice Press TV je to nejhorší číslo za posledních 20 let. Ke snížení ratingu došlo poté, co americký think-tank ohodnotil bojové schopnosti americké armády jako „slabé“ a prohlásil, že by nebyla schopna vyhrát válku proti Číně nebo Rusku.

Průzkum společnosti Gallup od 1. do 22. června ukázal, že pouze 60 % Američanů má větší důvěru v ozbrojené síly země, což je nejnižší číslo za posledních 20 let, uvádí Press TV.

Zpráva institutu uvádí, že od útoků z 11. září důvěra v americkou armádu „byla obecně nad 70 procenty“ a pokračovala po další dvě desetiletí. Po chaotickém stažení USA z Afghánistánu v roce 2021 však toto číslo kleslo na 69 %, v roce 2022 na 64 % a v roce 2023 na 60 %.

Naposledy toto číslo „bylo takto nízké v roce 1997 a nebylo nižší od roku 1988, kdy 58 procent vyjádřilo důvěru své armádě,“ uvádí Gallupova zpráva.

„Letošní pokles byl napříč všemi stranickými skupinami, přičemž republikáni jsou stále nejvíce sebevědomí a nezávislí nejméně,“ uvádí se také ve zprávě.

Zatímco Gallup přisuzoval pokles neúspěšnému stažení vojáků z Iráku a Afghánistánu, mnoho analytiků připisuje nedostatek důvěry také dodávkám těžkých zbraní Washingtonu na Ukrajinu, kde od loňského února probíhá ruská vojenská operace.

Minulý měsíc náměstek ministra obrany pro politiku Colin Kahl uznal, že americká vojenská pomoc Ukrajině zatížila zbrojní průmysl země. Podle Colina Kahla poskytl Washington od začátku konfliktu Kyjevu vojenskou pomoc v hodnotě asi 40 miliard dolarů.

Index důvěry v letošním roce klesl o 4 % oproti loňskému roku, kdy americký think-tank ohodnotil bojovou připravenost americké armády jako „slabou“ a prohlásil, že není schopna vyhrát žádnou válku proti zapřisáhlým rivalům Číně a Rusku, natožpak proti dvěma simultánním konfliktům.

Ve zprávě připravené Washington Heritage Foundation byla pouze námořní pěchota hodnocena jako „silná“, zatímco armáda jako celek byla popsána jako „na pokraji“, vesmírné síly a námořnictvo jako „slabé“ a letectvo jako „velmi slabé,“ připomíná kanál Press TV.

 

 

 

 

Sdílet: