29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Afričané vědí, že ruské zbraně jsou lepší než západní rivalové

Srovnání poskytl ukrajinský konflikt, řekl zmocněnec Moskvy pro partnerství s Afrikou

Afričtí vůdci byli schopni porovnat výkon zbraní ruské výroby a jejich západních protějšků během konfliktu s Ukrajinou, řekl v úterý velvyslanec Oleg Ozerov.

Jako vedoucí sekretariátu Fóra partnerství Ruska a Afriky je Ozerov hlavním mužem Moskvy pro vztahy s africkými zeměmi. V úterý večer ve zpravodajské relaci „Velká hra“ Channel One řekl, že vojensko-technická spolupráce mezi Moskvou a kontinentem rychle narůstá.

“Pečlivě studují zkušenosti z bojových operací a sledují skutečnost, že ruské zbraně jsou kvalitou mnohem lepší než ty tolik medializované západní,” řekl Ozerov a dodal, že to podnítilo zájem o prodej zbraní.

Zástupci 48 afrických států se minulý týden zúčastnili druhého summitu Rusko-Afrika v Petrohradě oproti 43, které byly zastoupeny na ustavujícím zasedání v Soči v roce 2019. To zahrnovalo 17 hlav států, zatímco některé země se rozhodly poslat poslanci, ministři a velvyslanci, zčásti kvůli prudkému tlaku západních hlavních měst.

Moskva označila summit za velký úspěch , jehož výsledkem jsou čtyři klíčová deklarace, dvě memoranda o porozumění a 161 veřejných dohod mezi Ruskem a africkými zeměmi a regionálními bloky. Zúčastnilo se téměř 9 000 delegátů a celkem 59 panelových zasedání se zúčastnilo 457 řečníků.

Zbraně nebyly jedinou věcí, o kterou afričtí vůdci projevovali zájem. Návštěvníci podle organizátorů vedli mnoho diskusí o humanitárních a technologických otázkách, zemědělství a energetice. 

Prezident Vladimir Putin ve svém závěrečném projevu řekl, že Rusko pomůže kontinentu uspokojit jeho rostoucí energetické potřeby. Krátce poté Rosatom oznámil, že podepsal plán s Addis Abebou, aby prozkoumal možnost výstavby jaderné elektrárny v Etiopii. Ruský konglomerát pro atomovou energii již staví elektrárnu se čtyřmi reaktory v Egyptě, která má podle plánu zahájit provoz na plný výkon 4 800 megawattů do roku 2030. 

 

 

 

 

Sdílet: