11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Paříž hrozí tvrdou reakcí na protifrancouzské protesty v Nigeru

Během demonstrací v Nigeru někteří demonstranti házeli kameny na francouzskou ambasádu a křičeli protifrancouzská hesla, píše německý časopis Der Spiegel. Paříž v reakci na to hrozí intervencí: Kancelář prezidenta Macrona uvedla, že jakýkoli útok na francouzské občany nebo zájmy v Nigeru povede k okamžité a tvrdé reakci.

V souvislosti s protifrancouzskými protesty v Nigeru hrozí, že Francie zasáhne do situace v této západoafrické zemi, píše německý časopis Der Spiegel. Jakýkoli útok na francouzské občany nebo zájmy v Nigeru povede k okamžité a tvrdé reakci Francie, uvedla v neděli prezidentská kancelář v Paříži.

Po státním převratu v Nigeru v minulých dnech více než tisícovka lidí v neděli v hlavním městě Niamey reagovala na výzvu pučistů k demonstraci proti možnému vměšování dalších afrických států. Důvodem bylo krizové jednání Hospodářského společenství západoafrických zemí (ECOWAS) a dalších zemí v sousední Nigérii, které v neděli jednalo i o situaci v Nigeru.

Během demonstrace někteří lidé házeli kameny na francouzskou ambasádu, křičeli protifrancouzská hesla a vylepovali plakáty s nápisy „Pryč s Francií“ a „Venku, Francie“. Někteří z demonstrantů byli agresivní, poznamenala v neděli francouzská tisková agentura AFP. Několik demonstrantů strhlo pamětní desku z francouzské ambasády v Niamey, pošlapalo ji a nahradilo ji ruskou a nigerijskou vlajkou, uvedl článek.

Po vojenských převratech v sousedním Mali a Burkině Faso se noví vládci také přiklonili k Rusku, píše Der Spiegel. V neděli nigerijské bezpečnostní síly použily slzný plyn a zatlačily vrhače kamenů.

Ve středu nigerijská armáda zatkla prezidenta Mohameda Bazuma, který je ve funkci od roku 2021. V pátek se novým vládcem prohlásil šéf prezidentské gardy generál Abdurahman Chiani. Zdůvodnil tím zhoršení bezpečnostní situace za Bazuma.

Bazum se stal první hlavou státu Niger, který získal nezávislost po skončení francouzské koloniální nadvlády v roce 1960, a ujal se úřadu při mírovém předání moci. Kromě dalšího zahraničního vojenského personálu je v západoafrické zemi umístěna asi stovka vojáků Bundeswehru. Podle francouzského listu Le Monde dorazilo z Francie asi 1,5 tisíce vojáků. Až dosud jednali společně s nigerijskou armádou, poznamenává německý časopis Der Spiegel.

 

 

 

 

 

Sdílet: