11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německý ministr schvaluje vyloučení čínských stipendistů z německých univerzit kvůli podezření ze špionáže

Univerzita Friedricha-Alexandera v Erlangen-Norimberk přestala od 1. června přijímat stipendisty financované pouze Čínskou státní stipendijní radou, uvedla německá televize N-TV. Federální ministryně pro výzkum Bettina Stark-Watzinger rozhodnutí podpořila a varovala před možnou špionáží ze strany čínských kolegů. V tomto ohledu vyzvala ostatní německé univerzity, aby přehodnotily svůj kooperativní vztah s Čínskou stipendijní radou.

Spolková ministryně výzkumu Bettina Stark-Watzinger varuje před špionáží ze strany státem podporovaných čínských učenců na německých univerzitách a výzkumných ústavech, uvádí německá televize N-TV. “Čína se stále více stává konkurentem a systémovým soupeřem na poli vědy a výzkumu,” řekl politik FDP v rozhovoru pro německá média.

Stark-Watzinger ocenil rozhodnutí Friedrich-Alexander University v Erlangen-Norimberku, která od 1. června přestala přijímat stipendia financovaná pouze Státní stipendijní radou Číny (CSC).

Je dobře, že „Univerzita Fridricha Alexandra v Erlangen-Norimberku vyvodila závěry z uvědomění, že svobodu názoru a akademickou svobodu, zakotvenou v německé ústavě, nemohou stipendisté ​​CSC plně realizovat z důvodu podmínek pro udělování stipendií, jakož i z pochopení zvýšeného rizika akademické špionáže,“ řekl Stark-Watzinger v rozhovoru. Doporučila ostatním univerzitám, aby následovaly tento příklad: rozhodnutí Friedrich-Alexander University v Erlangen-Norimberk by podle jejích slov „mělo povzbudit ostatní instituce, aby přehodnotily svůj vztah spolupráce s CSC“.

Německá asociace univerzit podle N-TV vyzvala k diferencovanému přístupu. Druhý výkonný ředitel sdružení Hubert Detmer v rozhovoru s německými novináři řekl, že problém vidí v „absolutnosti zákazu“.

„O tom by měla rozhodnout sama univerzita. Pokud existují konkrétní podezření ze špionáže, pak bude taková výjimka pravděpodobně povinná,“ řekl Detmer. Hodnocení by podle něj mělo obsahovat alespoň otázku, zda předmět studia patří do oblasti zranitelných či citlivých dat. „Alespoň v takových případech by se rozhodnutí mělo posuzovat případ od případu, a ne úplné vyloučení,“ řekl Detmer podle německé televize N-TV.

 

 

 

 

 

Sdílet: