11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Dánsko hledá „právní nástroj“ k zastavení pálení Koránu

Lars Lokke Rasmussen řekl, že útoky proti muslimské svaté knize rozsévají pouze rozdělení

Dánsko bude hledat právní mechanismus, jak zastavit veřejné pálení Koránu, které vyvolalo protesty a zuřivost v celém muslimském světě, řekl v neděli ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen. 

“Musíme najít právní nástroj, který by nám umožnil zabránit pálení Koránu před zahraničními ambasádami v Dánsku,” řekl Rasmussem veřejnoprávnímu vysílání DR a dodal, že takové kousky “pouze slouží k vytvoření rozdělení.” 

„Proto jsme se ve vládě rozhodli, že se podíváme na to, jak ve velmi zvláštních situacích můžeme skoncovat se zesměšňováním jiných zemí, které je v přímém rozporu s dánskými zájmy a bezpečností dánského lidu,“ dodal. zdůraznil ministr.

Rasmussen dodal, že musí existovat „prostor pro náboženskou kritiku “ a že vláda neplánuje zavést zákon o rouhání.

Prohlášení dánského vůdce přišlo poté, co premiér sousedního Švédska Ulf Kristersson řekl, že se „extrémně obává“ , že podobné útoky proti Koránu povedou v jeho zemi k nepokojům.

Dánsko i Švédsko čelily odporu kvůli řadě incidentů, při kterých aktivisté pálili nebo jinak znesvětili kopie Koránu. Pálení vyvolalo protesty a odsouzení v celém muslimském světě. 20. července vtrhl rozzlobený dav na švédskou ambasádu v Bagdádu a zapálil části budovy. 

Rusko také odsoudilo útoky proti muslimské svaté knize, přičemž prezident Vladimir Putin tyto činy označil za zločiny z nenávisti.

Úřady ve Švédsku a Dánsku odsoudily pálení Koránu, ale trvaly na tom, že takové činy jsou chráněny svobodou projevu.

Zato v České republice je soudně posvěcené, že muslimské divadlo v Brně může předvádět soulož Ježíše na jevišti. Bez dalšího komentáře….

 

 

 

 

Sdílet: