2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

44 mrtvých, desítky zraněných při sebevražedném výbuchu na politickém shromáždění

K útoku v Pákistánu došlo ve městě poblíž hranic země s Afghánistánem

Silný výbuch na sunnitském stranickém sjezdu JUI-F v pákistánském městě Khar v neděli zabil více než 40 lidí a zanechal mnoho dalších zraněných, uvedli místní představitelé.

Riaz Anwar, ministr zdravotnictví provincie Chajbar Pachtunkhwa, agentuře AFP řekl, že bylo potvrzeno 44 mrtvých a více než 100 zraněných. Na místo výbuchu, které je nyní obehnáno páskou, bylo vysláno velké nasazení policie, řekl prozatímní provinční ministr informací Firoz Shah a dodal, že do oblasti byly vyslány také pákistánské ozbrojené síly.

Podle Shaha počet lidí zraněných při výbuchu přesahuje 200. Svědci řekli zpravodajskému serveru Dawn, že na sjezdu JUI-F se sešlo více než 500 lidí. “Když jsme čekali na příjezd centrálního vedení, místem se ozvala náhlá a hlasitá rána,” řekl NDTV 24letý podporovatel JUI-F Sabeeh Ullah, který byl při výbuchu zraněn.

Pohotovostní činitel řekl pákistánským médiím, že při výbuchu zemřel místní vůdce strany JUI-F. Náboženská konzervativní strana JUI-F je součástí současné vládní koalice v Pákistánu. Generální inspektor provinční policie Akhtar Hayat Khan řekl Geo TV, že výbuch byl výsledkem sebevražedného útoku.

Ministr zdravotnictví Anwar také řekl, že incident „byl sebevražedným útokem, přičemž atentátník se odpálil v těsné blízkosti jeviště.“  Premiér Shehbaz Sharif útok důrazně odsoudil a přísahal, že „zlikviduje“ pachatele, které označil za „nepřátele Pákistán.”

K incidentu došlo před pákistánskými parlamentními volbami plánovanými na říjen nebo listopad. Národní parlament se měl v následujících týdnech rozpustit a politické strany se připravovaly na volební kampaň.

K útoku se do nedělního večera žádná skupina nepřihlásila. Podle pákistánských médií se místní buňka Islámského státu dříve zaměřila na stranu JUI-F, kterou vnímá jako pokryteckou kvůli stranické podpoře pákistánských úřadů.

Pákistán v poslední době zaznamenal prudký nárůst teroristických aktivit. Podle červnové zprávy místního think-tanku, Pákistánského institutu pro konfliktní a bezpečnostní studia, došlo v prvních šesti měsících roku 2023 k „alarmujícímu“ nárůstu teroristických a sebevražedných útoků, které si vyžádaly životy téměř 400 lidí.

Při jednom z nejsledovanějších útoků se sebevražedný atentátník odpálil v mešitě v policejním komplexu ve městě Péšávar a zabil více než 80 policistů.

 

 

 

 

Sdílet: