28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinské drony útočí na finanční čtvrť Moskvy

Bezpilotní letouny zasáhly kancelářské budovy v obchodním centru Moskvy v neděli ráno, řekl starosta

Ukrajinské bezpilotní letouny zaútočily na Moskvu, ikonickou finanční a obchodní čtvrť ruského hlavního města, kde se nacházejí některé z nejvyšších evropských mrakodrapů, řekl v neděli v ranních hodinách starosta Sergej Sobyanin.

„Fasády dvou kancelářských věží [Moskva] City utrpěly drobné poškození. Nejsou žádné oběti ani zranění,“ napsal Sobyanin v krátkém příspěvku na svém kanálu Telegram.

Ruské ministerstvo obrany později vydalo prohlášení, že se náletu zúčastnily celkem tři bezpilotní letouny. Podle MOD byl jeden zničen ve vzduchu mimo Moskvu, zatímco další dva byly zneškodněny protivzdušnou obranou, vybočily z kurzu a zřítily se „na území nebytového komplexu v Moskvě“.

Tisková agentura TASS citovala záchranné služby, které uvedly, že mezi pátým a šestým patrem 50patrové budovy v komplexu „IQ Quarter“, který má celkově tři výškové budovy, došlo k „exploze“ Místní média uvedla, že obyvatelé slyšeli hlasitý výbuch. IQ Quarter obsahuje kanceláře sedmi ministerstev a vládních agentur, včetně ministerstev obchodu, hospodářství a telekomunikací.

K druhému „výbuchu“ došlo v budově OKO II, která obsahuje kanceláře a obchody, uvedli úředníci. Záchranné služby agentuře TASS sdělily, že mezi prvním a čtvrtým patrem došlo k rozbití oken. Řekli také, že byl zraněn člen ostrahy.

Poškozené budovy byly evakuovány, uvedli úředníci. Probíhají evakuace z dalších budov města Moskvy.

Neověřené video zveřejněné na Telegramu údajně ukazuje okamžik útoku.

Na místo dorazila policie a hasiči.

Všechny lety na a z letiště Vnukovo, které je jihozápadně od Moskvy, byly nakrátko pozastaveny. Dvě z dalších moskevských letišť – Domodědovo a Šeremetěvo – nadále fungovala jako obvykle.

Čtvrť, oficiálně nazývaná Moskevské mezinárodní obchodní centrum, zahrnuje mrakodrapy s luxusními byty a kancelářskými prostory. Mezi nimi jsou komplexy Federation a OKO, které zahrnují druhou a třetí nejvyšší budovu Evropy.

Ukrajina v posledních týdnech zesílila útoky dronů na ruskou metropoli. Podle tamního ministerstva obrany byly UAV zničeny nebo vyřazeny z provozu. Rusko takové útoky považuje za teroristické činy.

 

 

 

 

Sdílet: