4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Explodující elektrokola jsou v USA rostoucím problémem

Jen za prvních šest měsíců letošního roku zasahoval newyorský hasičský sbor k více než 100 požárům kvůli lithium-iontovým bateriím elektrokol. V důsledku toho zemřelo 13 lidí. Podle NTD uspořádá americká Komise pro bezpečnost spotřebitelských produktů slyšení na toto téma ve Washingtonu. Očekává se, že vytvoří nové zákony, které budou toto odvětví regulovat.

Luis Perez jezdí ulicemi New Yorku na elektrokole s lithium-iontovou baterií. Pracuje jako kurýr. Protože nepotřebuje šlapat, může jezdit celý den bez únavy.

LUIS PEREZ, kurýr: Pracuji od 6 do 22:30 – téměř 14-15 hodin.

V New Yorku se po ulicích potuluje asi 65 000 kurýrů na kolech. A lithium-iontové baterie v nich jsou stále větším problémem. Zejména levné čínské modely.

Jen za prvních šest měsíců letošního roku zasahovali městští hasiči u více než 100 požárů kvůli lithium-iontovým bateriím. V důsledku toho zemřelo 13 lidí.

Bezpečnostní kamery zaznamenaly mnoho požárů.

LAURA CAVANA, požární komisař: Protože mají hodně náboje, když vzplanou, opravdu explodují. Často říkáme: detektory kouře by měly fungovat. To dává dostatek času dostat se ven. V tomto případě ale nebude dost času, když vám něco takového vybuchne na chodbě.

Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských produktů brzy uspořádá slyšení na toto téma ve Washingtonu. Očekává se, že vytvoří nové zákony, které budou toto odvětví regulovat.

LAURA CAVANA: Mohou nastavit standard pro jakékoli spotřebitelské zařízení, a to je skutečně to, co zde chceme vidět.

Přímý zákaz elektrokol nebude. Nyní je však budou muset všichni prodejci nejprve certifikovat u nezávislé společnosti provádějící kontrolu zabezpečení.

Vysíláno 28. července 2023.

 

 

 

 

 

Sdílet: