1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americké tanky dorazí na Ukrajinu v září

Prezident Joe Biden v lednu slíbil Kyjevu darovat prapor vozidel Abrams

USA doufají, že dodají první těžké tanky Abrams na Ukrajinu někdy v září, aby se mohly připojit k probíhající ofenzívě, uvedl ve čtvrtek Politico. Pentagon dříve odhadoval jejich nasazení „někdy na podzim“.

První „hrstka“ tanků bude poslána do Německa v srpnu, kde projdou „konečnou renovací“, než budou následující měsíc odeslány na Ukrajinu, uvedl server s odkazem na šest nejmenovaných úředníků obeznámených s diskusemi.

Podle poradce Kongresu a představitele průmyslu se na počáteční dodávce bude podílet šest až osm tanků. USA přislíbily celkem 31 tanků, tedy ekvivalent ukrajinského praporu. 

Prezident Joe Biden slíbil Abramsům v lednu, údajně jako způsob, jak dotlačit Německo k dodání tanků Leopard 2 do Kyjeva. Zatímco přes tucet Leopardů bylo od té doby zničeno v těžkých bojích, americké tanky se ještě nedostaly.

Ukrajinští tankisté se již učí používat Abrams na americké armádní základně v německém Grafenwoehru. Desetitýdenní výcvikový kurz by měl skončit v srpnu, řekl představitel Pentagonu.

Původně Pentagon zamýšlel používat modernější varianty M1A2, ale v březnu změnil plány a rozhodl se pro starší M1A1. Nádrže musí být nejprve renovovány, což zahrnuje zbavení je „citlivé“ technologie, kterou by USA mohlo zajmout Rusko, od systémů řízení palby až po pancéřování s ochuzeným uranem.

Washington v současné době spolupracuje se spojenci v NATO na zřízení „těžkých opravárenských zařízení, zejména pro bitevní škody“, aby bylo možné udržovat tanky Abrams a bojová vozidla pěchoty Bradley, která již byla do Kyjeva dodána. Asi polovina ze 190 přislíbených Bradleyů byla dodána Ukrajině, ale mnoho jich bylo zničeno v bojích, zatímco ukrajinské jednotky údajně ty poškozené kanibalizují na díly.

USA a jejich spojenci poslali Ukrajině zbraně, munici a vybavení v hodnotě přes 100 miliard dolarů od eskalace nepřátelství s Ruskem v únoru 2022, přičemž trvali na tom, že ve skutečnosti nejsou stranou konfliktu. 

Moskva opakovaně prohlásila, že dodávky západních zbraní nezmění průběh konfliktu, a trvala na tom, že tanky dodané NATO „shoří“ na bojišti. Rusko také tvrdilo, že vojenská pomoc Kyjevu de facto přímo zapojuje NATO.

Až do Bidenova lednového oznámení se dodávky západních tanků skládaly převážně z polských, českých a slovenských T-72. Od té doby Kyjev obdržel několik variant německých Leopardů 1 a 2 a asi 14 britských Challenger 2, které se na bitevním poli ještě neobjevily. S více než 60 tunami jsou oba podstatně těžší než původní ukrajinská flotila T-64 a T-72.

70tunový Abrams poháněný plynovou turbínou byl vyvinut v 70. letech 20. století a poprvé bojoval ve válce v Perském zálivu v roce 1991. Od té doby byly zkrácené exportní verze poskytovány do Saúdské Arábie, Kuvajtu, Egypta, Maroka, Iráku a Austrálie. 

 

 

 

 

Sdílet: