4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajina zahájila „hlavní tah“ protiofenzívy

Představitelé Pentagonu údajně tvrdili, že Kyjev nyní na bitevní frontu nalévá zálohy vycvičené Západem

Kyjev zahájil „hlavní úder“ své protiofenzívy proti ruským silám a nasadil tisíce vojáků, kteří byli předtím drženi v záloze, tvrdí zpráva New York Times s odkazem na anonymní zdroje.

„Ukrajinští představitelé řekli představitelům USA, že rozšířené ukrajinské síly se pokusí postoupit na jih přes ruská minová pole a další opevnění směrem k městu Tokmak a pokud budou úspěšní, dále k Melitopolu poblíž pobřeží,“ uvedl ve středu NYT s odkazem na dva . Představitelé Pentagonu. Mnoho z nově nasazených vojáků bylo vycvičeno a vybaveno ukrajinskými západními podporovateli, uvádí zpráva.

Noviny také citovaly středeční rozhovory s ukrajinskými silami, které tvrdily, že „neustále zatlačují ruské jednotky zpět“. Jejich pokrok však byl „přírůstkový, bez zásadních průlomů. Zpomalila je minová pole a někteří říkali, že největší překážkou byla ničivá dělostřelecká palba a nálety.

Zpráva zapadá do středečního prohlášení ruského ministerstva obrany, které uvedlo, že ukrajinská armáda zahájila „masivní“ útok se třemi prapory podporovanými tanky. Ruské síly útok odrazily a zabránily kyjevským jednotkám prolomit jejich obranné linie u vesnice Orechov v Záporožské oblasti. Ministerstvo dodalo, že Ukrajina v bitvě ztratila 22 tanků, deset bojových vozidel pěchoty a více než 100 vojáků.

Ruské jednotky rovněž odrazily útok na vesnici Rabotinio a pomocí náletů a dělostřelectva rozdrtily ukrajinské jednotky poblíž Malajské Tokmačky a Jablokova. Ukrajinské síly podle ministerstva od zahájení protiofenzívy na začátku června ztratily desítky tisíc vojáků a tisíce kusů těžké vojenské techniky.

NYT uvedl, že nebyl schopen ověřit ruské zprávy, že ukrajinské útoky byly zmařeny, ale noviny uznaly, že během protiofenzívy „málo šlo podle plánu“ .

Cílem Kyjeva je tlačit na jih k Černému moři a přerušit pozemní most na Krym – odříznout tak ruský pozemní přístup do Chersonské oblasti – nebo alespoň postoupit dostatečně daleko, aby se strategicky klíčový poloostrov dostal na dostřel dělostřelectva. Rusko se spoléhalo na Krym jako na základnu své černomořské flotily a klíčové zásobovací centrum pro své síly v Donbasu.

Ukrajinští představitelé řekli Washingtonu, že operace, pokud bude úspěšná, může trvat jeden až tři týdny, uvedl NYT a dodal: „Představitelé Bílého domu a Pentagonu ve středu řekli, že zvýšenou aktivitu sledují s velkým zájmem. Jak řekl jeden vysoký úředník novinám: “Toto je velká zkouška.”

 

 

 

 

Sdílet: