5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Představitel afghánského Talibanu vyzývá k zákazu kravat

Šéf kábulského ředitelství pro pozvání a pokyny tvrdil, že kravaty jsou znamením křesťanského kříže

Představitel afghánské vlády Talibanu odsoudil nošení kravat s tím, že jsou znamením křesťanského kříže, a proto musí být odstraněny ze společnosti.

Mohammad Hashim Shaheed Wror, vedoucí tamního ředitelství pro pozvání a pokyny, se ve středu vyjádřil v projevu odvysílaném afghánskou Tolo TV. Řekl, že se rozzlobí, když jde do nemocnic a jiných profesionálních zařízení a vidí afghánského muslimského lékaře nebo inženýra s kravatou.

“Historie kravaty je v islámu zřejmá,” řekl Wror. „Co je to kravata? Je to kříž. Kříž vypadá takto. V šaríi je nařízeno, že byste ji měli rozbít a odstranit.“  Ředitelství pro pozvání a pokyny je pověřeno vedením Afghánců ke správnému islámskému chování.

Wror také uvedl kravaty, které nosili televizní moderátoři. „Kříž je symbolem pohanů,“ dodal. „Kříž je symbolem Ježíšova mučednictví. Říkají, že Ježíš byl takto pověšen.”

Taliban má za sebou historii přísných sociálních kontrol, ale od svého opětovného převzetí moci v srpnu 2021 neuvalil na muže žádná omezení v oblasti oděvů. Ženy se musí při návštěvě veřejných míst zahalovat burkou nebo hidžábem. Vláda v úterý oznámila, že  kosmetické salony  musí zavřít na základě zákazu, který byl uvalen na začátku tohoto měsíce.

Bývalý prezident Ašraf Ghaní, poslední hlava státu země během americké okupace Afghánistánu, byl známý tím, že v Kábulu nosil tradiční šalvar kamíz a při cestách do zahraničí si často oblékal západní obleky a kravaty. Ze země uprchl – údajně se čtyřmi auty a helikoptérou plnou hotovosti –, když se Tálibán zmocnil Kábulu během chaotického stahování amerického personálu ze země.

 

 

 

 

Sdílet: