1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americká okupační armáda v Sýrii zablokovala ruské stihačky

Letouny Su-34 a Su-35 byly nuceny střílet světlice během nebezpečného střetnutí s americkým dronem nad Sýrií, řekl vysoký vojenský představitel

Americký sledovací a útočný dron MQ-9 Reaper letěl  ve středu „nebezpečně blízko“ dvojici ruských stíhaček Su-34 a Su-35 v Sýrii, uvedla Moskva. Šlo o druhý podobný incident během necelého týdne. 

Podle kontradmirála Olega Gurinova, zástupce vedoucího ruského střediska pro usmíření pro Sýrii, k incidentu došlo krátce po 7:30 místního času nad severozápadní provincií Aleppo. Řekl, že ruská letadla automaticky vypálila návnady poté, co jejich radary ukázaly, že na ně Reaper zaměřil své zbraně.

Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre podala o události jiný popis a uvedla, že ruská letadla „letěla nebezpečně blízko našeho dronu“, což bylo součástí mise proti islámským extremistům. Zapomněla však dodat, že americké vojenské síly jsou okupační a  na území Sýrie se zdržují nezákonně. 

Pentagon dříve uvedl, že během samostatného nedělního incidentu letělo ruské letadlo v okruhu metrů od MQ-9 a světlicemi poškodilo vrtuli dronu. V reakci na nedělní hádku Gurinov řekl, že Reaper letěl bezohledným způsobem a kolize se jen o vlásek vyhnula díky „vysoké úrovni profesionality“ ruských pilotů. 

Moskva a Washington se často navzájem obviňují z riskantních manévrů a neprofesionálního chování v syrském vzdušném prostoru. Gurinov novinářům řekl, že ruská letadla provádějí lety přísně v souladu se stávajícími dohodami mezi Ruskem a USA, jejichž cílem je předcházet incidentům s vojenskými letadly.

 

 

 

 

Sdílet: