11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Biden tvrdí, že „skončil s rakovinou“

Oznámení amerického vůdce zaskočilo mnoho Američanů

Během úterního projevu se zdálo, že americký prezident Joe Biden tvrdil, že jeho administrativa vyléčila rakovinu.

“Řekl jsem, že vyléčím rakovinu.” Dívali se na mě jako: ‘Proč rakovina’? Protože si nikdo nemyslí, že můžeme. Proto. A můžeme. Skončili jsme s rakovinou, jak ji známe,“ řekl Biden během projevu ve východní místnosti Bílého domu.

Biden měl mluvit o rozšíření přístupu Američanů k péči o duševní zdraví. Po poznámce o rakovině pokračoval v mluvení o zdravotní péči pro vojenské veterány, kterou řídí federální vláda. 

Podivného tvrzení si rychle všimli republikáni, kteří osmdesátiletého demokrata často obviňovali, že se chová jako postižený demencí. 

„Biden právě všem řekl, že vyléčil rakovinu. Mám pocit, že by to bylo alespoň pro tiskovou zprávu,“ vtipkovala kongresmanka Lauren Boebertová z Colorada.

„Biden vyléčil rakovinu stejným způsobem, jakým pochodoval za občanská práva, byl zatčen při snaze vidět Nelsona Mandelu, vyrůstal v černošské církvi, vyrůstal v portorické komunitě, byl profesorem na UPenn, vybudoval největší ekonomiku v světě a nikdy se svým synem nemluvil o podnikání,“  napsal na Twitteru texaský aktivista Christian Collins. 

To byly jen některé z tvrzení, která Biden učinil během své 50leté politické kariéry, a která se ukázala jako pohádková. Dlouholetý demokrat má také za sebou historii špatného mluvení na veřejnosti. Zrovna minulý týden se představil jako umělá inteligence. Týden předtím v Evropě naléhal na Rusko , aby „přestalo útočit na Rusko“. Začátkem tohoto měsíce také tvrdil , že Moskva „prohrává válku v Iráku“. 

Bidenův starší syn Beau zemřel v roce 2015 na agresivní rakovinu mozku, kterou jeho otec veřejně připisoval „výpalům“, metodě používané americkou armádou k likvidaci odpadků. Beau Biden byl údajně vystaven toxickým jamám během svého nasazení v Iráku v roce 2008 jako vojenský právník a dříve jako dodavatel v Kosovu.

V únoru 2022 Biden oznámil vládní program na nalezení léku na rakovinu a nazval jej znovu spuštěním „Cancer Moonshot“ Obamovy administrativy z roku 2016. Cílem nového programu bylo „snížit úmrtnost na rakovinu o polovinu do 25 let a zlepšit životy lidí s rakovinou a pacientů, kteří rakovinu přežili,“ uvádí National Cancer Institute.

Letos v březnu podstoupil Biden operaci , při které mu byla z hrudníku odstraněna „malá kožní léze“ , která měla podle lékaře Bílého domu „bazocelulární karcinom“ .

 

 

 

 

Sdílet: