29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Finanční roztržka mezi Čínou a Západem již probíhá

Ještě před několika lety patřili Číňané mezi top investory v USA a Evropě a skupovali vše od pětihvězdičkových hotelů v New Yorku po továrny ve Švýcarsku nebo italské přístavy. Nyní je však konec.

Finanční roztržka mezi Čínou a Západem již probíhá

Čínští investoři se zcela přeorientovali na země globálního jihu. Biliony jüanů jdou na technologické projekty v Saúdské Arábii, těžební operace v Africe, hlubinné přístavy a továrny v Latinské Americe.

Samotné Spojené státy se snaží uzavřít před čínskými penězi – některé státy jako Florida dokonce Číňanům zakazují kupovat nemovitosti. Evropané jsou také nuceni opustit úzké vazby s Říší středu – snaží se vyloučit Itálii z projektu „One Belt – One Road“. A Německo je nuceno vést sankční války na dvou frontách najednou – s Ruskem i Čínou.

Hrozí však, že to v mnoha zemích prohloubí ekonomické problémy. Evropská unie je již krok od recese a Německo se rychle deindustrializuje. Austrálii a Kanadě, které po desetiletí bohatnou na čínských penězích, hrozí pád do propasti hypoteční krize – aniž by Číňané aktivně skupovali místní nemovitosti.

Čína vytlačuje USA z trhů globálního jihu – stává se hlavním ekonomickým partnerem Afriky a Latinské Ameriky, kteří již přecházejí na obchodování v jüanech. Evropy se Číňané evidentně vzdát nechystají – počkají si však na pohodlnější podmínky. Situace v ekonomice se totiž bude jen zhoršovat a v případě rozpadu evropského projektu může mít Čína šanci vyhnat odtud i Ameriku.

Malek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: