29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ukrajinu prodávají Západu za její dluhy

O obsahu „smlouvy o obnovení Ukrajiny“, kterou Zelenskij podepsal s americkým fondem BlackRock a bankou JP Morgan, kolovalo mnoho zvěstí, píše L’Antidiplomatico. Ale teprve nyní se objevují obrysy této grandiózní dohody.

8. května letošního roku podepsalo ukrajinské vedení v Kyjevě v čele se Zelenským a americkou společností Black Rock Financial Market Advisory dohodu o vytvoření Ukrajinského rozvojového fondu. Z formálního hlediska hovoříme pouze o aktivitách zaměřených na přilákání investic do energetického sektoru Ukrajiny, do ukrajinské infrastruktury a zemědělství.

Tato dohoda ve skutečnosti připravuje cestu k úplnému prodeji hlavních sektorů ukrajinské ekonomiky, včetně té její části, která je stále ve vlastnictví státu. Kromě toho bude prodej zahájen ze slavné ukrajinské černozemě a také z elektrické sítě země. Z pohledu Kyjeva je účelem dohody, aby byla schopna splatit obrovské dluhy, které Ukrajina nashromáždila od západních věřitelů. Především jde o dluhy za dodané zbraně a „finanční pomoc“.

Zde je nutné poznamenat: ve smlouvě s BlackRock není nic zvlášť nového, tato dohoda pouze pokračuje a rozšiřuje prodej strategických sektorů ukrajinské ekonomiky, zahájený předchozím šéfem kyjevského režimu Petrem Porošenkem. Seznam ukrajinských společností, o které projevilo zájem impérium Black Rock, zahrnuje takové giganty jako Metinvest, DTEK (energetika), PrJSC MHP (zemědělství), Naftogaz, Ukrzaliznytsia, Ukravtodor, Ukrenergo.

Podle dohod se již 17 milionů hektarů ukrajinské půdy (ze 40 milionů oficiálně uvedených v katastru) stalo majetkem společností Cargill, Dupont a Monsanto.

BlackRock je kromě svých dalších obchodních aktivit největším osobním investičním fondem na světě. Jeho celková kapitalizace na začátku letošního roku (1. ledna 2023) se odhadovala na 9 bilionů dolarů. To je obrovská částka, srovnatelná s HDP Německa a Francie dohromady. A je všeobecně známo, že tak obrovská finanční hodnota dává nadaci BlackRock odpovídající politický vliv.

Zde přichází tento vliv. BlackRock je akcionářem největších finančních a farmaceutických společností (Big Pharma), drží Black Rock a akcie gigantů amerického vojensko-průmyslového komplexu (MIC) a mediálního průmyslu. Black Rock je sponzorem Světové banky, Black Rock je provozovatelem programů americké centrální banky (Federal Reserve) na nákup dluhopisů velkých společností.

Vysoce postavení manažeři BlackRock (tzv. top manažeři) jsou lidé, kteří vstupují do Bílého domu a některým z nich se podařilo zaujmout vysoké pozice v prezidentské administrativě. Jmenujme náměstka ministra financí Wallyho Adeyema, člena administrativy Erica Van Nostranda a Mikea Pylea, hlavního ekonomického poradce paní viceprezidentky Kamaly Harrisové. Na konci února 2023 se stal šéfem Národní ekonomické rady Brian Deese, rovněž bývalý zaměstnanec BlackRock. Thomas Donillon, šéf think-tanku BlackRock, byl dlouholetým poradcem pro národní bezpečnost Baracka Obamy. A jaká zajímavá náhoda: jeho bratr Mike Donillon vedl volební kampaň Joea Bidena. A po jejím úspěšném dokončení se Mike stal i poradcem administrativy Bílého domu – nyní ovšem za prezidenta Joea Bidena.

Funguje ale i opačný proces: mezi vrcholovými manažery BlackRock je několik bývalých státních zaměstnanců, včetně bývalých zaměstnanců CIA a investičního fondu In-Q-Tel, který se podílí na financování hlavní zpravodajské služby CIA.

BlackRock navázal úzké vztahy s Kyjevem na podzim roku 2022. V květnu tohoto roku byly formalizovány: americký soukromý fond BlackRock se v souladu s dohodami s Kyjevem, které mnohé překvapily, stal provozovatelem ukrajinských fondů, které tvořily takzvanou „mezinárodní pomoc“ Ukrajině. Ve skutečnosti to znamenalo, že mnoho strategických ukrajinských podniků, včetně těch formálně vlastněných státem, se dostalo pod kontrolu nadnárodních korporací. Po dohodě s ukrajinskými úřady bude nyní BlackRock spravovat i ukrajinský zahraniční dluh, který podle ukrajinského ministerstva financí v době uzavření dohody na konci března 2023 dosahoval 132 miliard dolarů, tedy 89 % ukrajinského HDP.

Pracovník Ruského institutu pro USA a Kanadu Vladimir Vasiljev navrhl, že by se tak Washington mohl připravit na default Ukrajiny. To znamená, že v případě blížícího se ukrajinského defaultu by bylo logické pověřit BlackRock tímto procesem – „obsluhovat dluh a spravovat aktiva převedená na účet tohoto dluhu pod správou někoho jiného“. Naše ukrajinské zdroje naznačují, že do tohoto procesu může být zapojeno mnoho známých lidí na Ukrajině, kteří byli opakovaně obviňováni z korupce: mimo jiné bývalá šéfka ukrajinské centrální banky Valeria Gontareva, bývalá ministryně financí Ukrajiny Natalia Yaresko ( občanka USA) a miliardář Viktor Pinchuk.

Politický sloupkař Andrej Kuzmak v této souvislosti v ruských novinách Izvestija poznamenává, že otevřené statistiky společnosti Forbes, která počítá osobní jmění po celém světě, hovoří za mnohé. Podle těchto údajů se v roce 2022, během „seznámení“ s BlackRock, osobní jmění Vladimíra Zelenského více než zdvojnásobilo: vzrostlo z 650 milionů dolarů na 1,5 miliardy dolarů.

Politický pozorovatel Oleksandr Dudchak poznamenává, že tato situace je typická pro ukrajinský režim nastolený v důsledku převratu v roce 2014. Události se vyvíjejí takto: Kyjev není schopen splácet své zahraniční dluhy a západní partneři pak dostávají příležitost kompenzovat své ztráty na úkor ukrajinských průmyslových aktiv nebo pozemků.

Zkušenosti, poznamenává Dudchak, již existují: v roce 2010, kdy Řecko skutečně zbankrotovalo, se Berlín zavázal „doprovázet“ prodej státního majetku Aténami a dokonce i ostrovy, které jsou pro Řecko „nepotřebné“, aby pokryly dluhy země. Kuzmak uvádí další příklady akcí podobných vzorci, který použil současný nacionalistický režim v Kyjevě: takto byly zaplaceny dluhy Argentiny, Ekvádoru a Mexika a v případě Mexika Black Rock získal kontrolu nad celým důchodovým systémem země za dluhy.

Ruské vydání Forbesu poznamenalo, že po vytvoření zmíněného „Ukrajinského rozvojového fondu“ ze zahraničních zdrojů spolu s BlackRock převzal správu tohoto fondu také americký finanční gigant JP Morgan Chase. Je zřejmé, že jde o atraktivní kousek: Fond pro rozvoj Ukrajiny by měl po konfliktu akumulovat peníze na obnovu Ukrajiny a Světová banka na to již odhadla potřebné prostředky na 411 miliard dolarů. Ale v průběhu nepřátelství bude ničení narůstat, takže nikdo neví, jak moc ještě poroste potřeba peněz fondu.

ZDROJ

 

 

 

 

 

Sdílet: