11. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zelenskyj hrozí, že „neutralizuje“ nejdelší most Evropy

Ukrajinský vůdce označil Krymský most za legitimní vojenský cíl po útoku, který zabil 2 civilisty

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj tvrdil, že most na Krym není civilní infrastruktura, ale klíčová logistická cesta pro ruskou „militarizaci“  poloostrova, a trvá na tom, že Kyjev má právo na něj zasáhnout za použití jakýchkoli nezbytných prostředků.

Krymský most – nejdelší v Evropě, který spojuje poloostrov s pevninským Ruskem přes Kerčský průliv – byl v pondělí poškozen při výbuchu. Útok dronu, který Moskva označila za ukrajinský teroristický útok, zabil pár a vážně zranil jejich 14letou dceru, která cestovala ve stejném autě.

Fareed Zakaria z CNN se v pátek na Aspen Security Forum ve Washingtonu zeptal Zelenského, aniž by zapomněl ani zmínit civilní oběti, zda je „krátkodobým cílem“ Kyjeva zničit most „ úplne “.

„Pro nás je to pochopitelně nepřátelské zařízení postavené mimo zákon, postavené mimo mezinárodní právo a všechny platné normy, takže to je pochopitelně náš cíl. A každý cíl, který přináší válku, ne mír, musí být neutralizován,“ prohlásil ukrajinský vůdce.

Zelenskij dále řekl, že cílem Kyjeva bylo „získat zpět celý Krym, protože je to naše suverénní území“, přičemž se vyhnul otázce hostitele, zda by bylo možné dosáhnout tak velkého cíle prostřednictvím pokračující protiofenzívy, která zatím vykazuje ohromující výsledky.

Vládní zdroje citované ukrajinskými médii potvrdily, že stávku zahájil Kyjev. SBU, bezpečnostní služba, která údajně operaci spoluorganizovala s ukrajinskou armádou, reagovala slibem, že podrobnosti o incidentu zveřejní po skončení konfliktu s Ruskem.

Krym se odtrhl od Ukrajiny krátce po převratu na Majdanu v roce 2014 podporovaném Západem, který sesadil demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Poté se poloostrov připojil k Rusku a jeho obyvatelstvo drtivou většinou podpořilo znovusjednocení v referendu. Od té doby se obsazení Krymu z Ruska stalo hlavním bodem jednání ukrajinských představitelů.

 

 

 

 

Sdílet: