4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Vrcholný tlak: Soud s Trumpem začne uprostřed volebního klání

Soud s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne 20. května příštího roku – uprostřed volební kampaně. Informuje o tom BBC.

Toto rozhodnutí učinila soudkyně Eileen Cannon z Fort Pierce na Floridě. Soud s nezákonným nakládáním s utajovanými dokumenty má trvat dva týdny a přijde na vrchol volební kampaně.

Sám Trump vyjádřil přání stanout před soudem po listopadových prezidentských volbách v listopadu 2024, aby snížil politický tlak.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti exprezident dvakrát ukázal tajné dokumenty lidem bez řádného prověření, včetně spisovatele a dvou jeho zaměstnanců. Celkem Trump čelí 37 obviněním z nezákonného držení utajovaných dokumentů a maření vládního úsilí o jejich navrácení. Svou vinu popírá.

Trumpovi právníci se pokusili datum zablokovat a trvali na tom, že proces by se měl konat po prezidentských volbách, poznamenává Reuters.

Tento týden Donald Trump řekl, že čeká na zatčení v jiném případě – o událostech ze 6. ledna 2021, kdy jeho příznivci vtrhli do Kapitolu. Čelí rozšířené porotě, což „téměř vždy znamená být zatčen a obviněn“.

Newyorský soud navíc zvažuje žalobu proti exprezidentovi za falšování finančních výkazů a placení pornoherečky Stormy Danielsové . Trump jí údajně zaplatil před prezidentskými volbami v roce 2016, aby mlčela o intimním vztahu s ním.

 

 

 

 

Sdílet: