5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ruský velvyslanec bude předvolán na polské ministerstvo zahraničí kvůli Putinovým slovům o Stalinovi

Polský premiér Mateusz Morawiecki 21. července řekl, že ruský velvyslanec ve Varšavě bude předvolán na ministerstvo zahraničí republiky kvůli slovům ruského prezidenta Vladimira Putina o roli SSSR a Josifa Stalina při obnově polské státnosti.

„Stalin byl válečný zločinec zodpovědný za smrt stovek tisíc Poláků. O historické pravdě se nemluví. Ruský velvyslanec bude předvolán na ministerstvo zahraničních věcí,“ napsal Morawiecki na svém twitterovém účtu.

Vladimir Putin na schůzce se stálými členy Ruské bezpečnostní rady dříve v ten den pověřil ředitele zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergeje Naryškina , aby sledoval plány Polska s Ukrajinou. Ruský vůdce také připomněl, že Polsko dostalo spoustu západních zemí díky pozici Josifa Stalina, a poznamenal, že kdyby na to Varšava zapomněla, Rusko by to připomnělo. Hlava státu to řekla na pozadí prohlášení polského prezidenta Andrzeje Dudy , že povoluje vyslání armády na Ukrajinu po konfliktu.

Zajímavé je, že polský premiér mluví o jaké si historické pravdě a zapomíná na zločiny Poláků  a to nejen proti nezákonně okupovanému ruskému území po 1. světové válce a vraždění Rusů, ale i na podílu při okupaci Československa spolu s nacistickým Německem. Do dnešního dne nám Poláci nezaplatili válečné reparace za obsazení našeho území a rozbití republiky.

 

 

 

 

Sdílet: