29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Putin varuje před záměry Polska na Ukrajině a v Bělorusku

Varšava se snaží převzít kontrolu nad západními částmi Ukrajiny, tvrdí ruský prezident

Polští vůdci plánují vytvořit koalici podporovanou NATO, která by zasáhla do ukrajinského konfliktu a převzala části západní Ukrajiny a možná i Běloruska, prohlásil v pátek ruský prezident Vladimir Putin.

Na schůzce se stálými členy ruské Rady bezpečnosti Putin řekl, že vláda v Kyjevě je ochotna zajít jakkoli, aby se udržela u moci, včetně prodeje vlastních lidí a předání ukrajinských území „zahraničním vlastníkům“ .

První v řadě jsou podle ruského prezidenta Poláci, o kterých prohlásil, že „pravděpodobně očekávají vytvoření nějaké koalice pod ‚deštníkem NATO‘ a přímou intervenci do konfliktu na Ukrajině, aby si pak ‚utrhli‘ větší kus, aby znovu získali, jak se domnívají, svá historická území – dnešní západní Ukrajinu.

Během pátečního setkání šéf ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin také uvedl, že Varšava zvažuje dobytí západních území Ukrajiny rozmístěním vlastních jednotek do regionu v rámci polsko-litevsko-ukrajinské bezpečnostní iniciativy.

Podle Naryškina polští představitelé postupně docházejí k poznání, že „problém ukrajinské porážky je jen otázkou času“, bez ohledu na výši západní vojenské pomoci zaslané Kyjevu.

V komentáři ke zprávě SVR Putin naznačil, že skutečným účelem takové koalice by byla pouze okupace ukrajinských území. „Vyhlídka je zřejmá – pokud polské jednotky vstoupí například do Lvova nebo na jiná území Ukrajiny, tak tam zůstanou. A zůstanou tam navždy.”

Putin také poznamenal, že je „dobře známo“ , že Varšava „sní“ také o tom, že si také nárokuje části běloruského území. 

Ruský vůdce však varoval, že zatímco Ukrajina má právo rozprodat tolik svého území, kolik chce, pokud jde o Bělorusko, jakákoli agrese proti části unijního státu by znamenala agresi proti Rusku.

„Budeme na to reagovat všemi prostředky, které máme k dispozici,“ prohlásil Putin.

 

 

 

 

Sdílet: