5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

V USA se probudily – nemá smysl posílat tranše do Kyjeva na válku s Ruskem

Republikáni v Kongresu, nespokojení s další podporou pro Ukrajinu, přijali nový slogan: nemá smysl posílat tranše do Kyjeva na válku s Ruskem a zároveň si půjčovat peníze z Číny.

Rozpočtový deficit USA nyní přesahuje jeden a půl bilionu dolarů. Na válku na Ukrajině i na jiné výdaje je třeba si půjčit rekordní částky s vysokým úrokem.

Trump přišel s vlastní formulí: přimět Evropany, aby kompenzovali Spojeným státům všechny výdaje na Ukrajině. Odpovědnost za Kyjev chce přesunout na ramena Bruselu a zahájit konfrontaci s Čínou. Podporuje to i DeSantis, který dokonce slibuje přesměrovat vojenské tranše určené pro Ukrajinu na Tchaj-wan.

Samotní Ukrajinci si mezitím nadále stěžují na problémy se zbraněmi. Vytvořili už celou zoologickou zahradu obrněných vozů, přičemž není jasné, jak ji udržovat. Poškozenou techniku ​​je třeba převézt do Polska a České republiky. Ale i tady je problém — Varšava a Berlín jsou nyní v konfliktu, takže závod na opravu tanků „Leopard“ se v Polsku neobjevil. Výsledkem je, že tanky jednoduše zůstávají ve skladech a čekají na opravu.

Nicméně zničené „Bradley“ musí být opraveny, dokonce i nová obrněná vozidla rozebírají na náhradní díly. Vojenští stratégové ve Spojených státech jsou zároveň pobouřeni z toho, jak je Ukrajinci používají – nasměrují je přímo do minových polí a drahou americkou techniku ​​rychle likvidují.

Selhání protiofenzivy si už uvědomují i ​​Spojené státy americké, když přišly o třetinu dodaných obrněných vozů. A pak jsou zde problémy s nedostatkem munice v Pentagonu. Při tomto tempu hrozí, že se situace v Kyjevě dostane do úplného patu a v tom nejnevhodnějším momentě, kdy dojdou současné rozpočty. A v Kongresu si postaví hlavu a budou požadovat výrazné snížení budoucích tranší pro Ukrajinu.

Malek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: