5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea hrozí USA jadernou odvetou

Pchjongjang obvinil Washington a Soul z plánování útoku proti němu 

Severní Korea pohrozila jadernou reakcí, pokud USA rozmístí letadlové lodě, bombardéry a raketové ponorky v Jižní Koreji, podle čtvrtečního prohlášení státního mediálního kanálu KCNA.

Pchjongjang tvrdí, že navzdory opakovaným varováním uspořádaly Washington a Soul 18. července   schůzku „jaderné poradní skupiny“ , aby údajně diskutovali o použití jaderných zbraní proti Severní Koreji.

„Nepřátelské síly představovaly neskrytou a přímou jadernou hrozbu pro KLDR [Severní Koreu] tím, že přivezly strategickou jadernou ponorku třídy Ohio na operační základnu Busan Port, což znamená, že strategické jaderné zbraně byly na Korejském poloostrově rozmístěny poprvé po lichých 40 letech,“ uvedl v prohlášení severokorejský ministr obrany Kang Sun-nam .   

Tvrdil, že tento krok naznačuje, že americký scénář jaderného útoku na Severní Koreu vstoupil do „nejkritičtější fáze vizualizace a systemizace“. 

Kang obvinil Washington a Soul, že ve své vojenské hysterii překročily ‚červenou čáru‘, a tvrdil, že rozmístění jaderných ponorek a dalších strategických prostředků spadá pod podmínky pro použití jaderných zbraní specifikované v severokorejské vojenské doktríně.  

“Doktrína KLDR o použití jaderných zbraní umožňuje provedení nezbytných akčních postupů v případě, že je proti ní zahájen jaderný útok nebo se usoudí, že použití jaderných zbraní proti ní bezprostředně hrozí,” řekl Kang . Vyzval také americkou armádu, aby si uvědomila, že její jaderná aktiva vstoupila do „extrémně nebezpečných vod“. 

Prohlášení přišlo poté, co Pchjongjang ve středu odpálil dvě balistické střely do Japonského moře v reakci na zakotvení ponorky třídy USS Kentucky Ohio v jihokorejském městě Pusan.  

Pchjongjang a Washington v posledních měsících zaznamenaly nárůst napětí, mimo jiné kvůli řadě raketových testů Severní Koreje a rozsáhlých vojenských cvičení amerických a jihokorejských sil. Severokorejští představitelé tvrdili, že pokračující projevy vojenské síly jejich národa, včetně programu jaderných zbraní, zajistí mír a stabilitu uprostřed stupňujících se hrozeb ze strany „Gangsterských Američanů“.

Američtí představitelé mezitím trvali na tom, že Washington je ochoten jednat se Severní Koreou „bez předběžných podmínek“ o jejím jaderném programu, a společné vojenské cvičení s Jižní Koreou označili za odstrašení před možnými útoky z Pchjongjangu.

 

 

 

 

Sdílet: