29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Kyjev hrozí, že potopí civilní lodě mířící do Ruska

Varování přichází poté, co Moskva de-facto znovu uvalila námořní blokádu Ukrajiny

Ukrajinská armáda prohlásila, že bude se všemi plavidly plujícími k ruským černomořským přístavům zacházet, jako by vezla vojenské zásoby, a varovala, že by mohla sdílet stejný osud jako ruská válečná loď potopená dříve v konfliktu.

Tence zahalená hrozba byla vydána ve čtvrtečním prohlášení kyjevského ministerstva obrany, v němž obvinilo Moskvu z přeměny Černého moře na „nebezpečnou zónu“, přičemž přísahala, že provede platnou odvetu proti jakékoli lodi v oblasti, včetně civilních plavidel.

„Ministerstvo obrany Ukrajiny varuje, že od [půlnoci] 21. července 2023 mohou být všechna plavidla mířící ve vodách Černého moře směrem k námořním přístavům Ruské federace… považována Ukrajinou za přepravu vojenského nákladu se všemi souvisejícími riziky,“ uvedlo .

V prohlášení se uvádí, že některé oblasti na severovýchodě Černého moře, stejně jako Kerčský průliv, budou od čtvrtka „zakázané jako nebezpečné“ .

Ministerstvo uvedlo, že „osud křižníku „Moskva“ dokazuje, že má „nezbytné“ protilodní prostředky, a to s odkazem na křižník s řízenými střelami, který sloužil jako vlajková loď ruského námořnictva, než byl v dubnu 2022 potopen.

Přestože Kyjev otevřeně nepřipsal zásluhy za úder na válečnou loď, američtí představitelé řekli New York Times, že byla potopena s pomocí amerických tajných služeb. Ruské námořnictvo uvedlo, že křižník Moskva byl ztracen při tažení do přístavu v rozbouřeném moři poté, co výbuch munice na palubě způsobil požár.

Moskva ještě nereagovala na nejnovější hrozbu Kyjeva, ale varování přichází poté, co ruští představitelé vydali podobné upozornění pro plavidla mířící do ukrajinských přístavů začátkem tohoto týdne. Ruská armáda prohlásila určité oblasti v mezinárodních vodách za „dočasně nebezpečné“ a uvedla, že lodě pokoušející se dostat do ukrajinských přístavů by mohly být považovány za „účast v ukrajinském konfliktu na straně kyjevského režimu“.

Černé moře je domovem velkého ruského ropného terminálu, hlavního exportního uzlu pro rafinované ropné produkty a klíčových přístavů pro uhlí, hnojiva a obilí. Na jeho vodních cestách je hustý provoz nákladních lodí, přičemž údaje ze sledování citované agenturou Bloomberg ukazují 28 ropných tankerů, které se v současné době v oblasti nacházejí.

Omezení Moskvy de-facto znovu uvaluje ruskou námořní blokádu na Ukrajinu, zrušenou v rámci tzv. černomořské dohody o obilí v červenci 2022. Dohoda, podepsaná za zprostředkování OSN a Turecka, umožnila bezpečnou přepravu ukrajinského obilí přes černomořské koridory uprostřed konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem. Moskva v pondělí od dohody odstoupila s odůvodněním, že Západ nedodržel žádný ze slibů, které dal Rusku podle dohody, včetně opětovného povolení vývozu obilí a hnojiv ze země.

 

 

 

 

Sdílet: