1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Finsko rozbilo neonacistickou skupinu vyzbrojenou 3D tištěnými zbraněmi

Gang se údajně připravoval na „rasovou válku“ a plánoval teroristické útoky

Finská policie a Národní úřad pro vyšetřování (NBI) uzavřely předběžné vyšetřování neonacistické extremistické skupiny, která je podezřelá z přípravy teroristických činů s použitím 3D tištěných střelných zbraní. Skupina působila ve městě Lahti, asi 100 km severozápadně od Helsinek.

Skupina zahrnovala nejméně čtyři podezřelé, uvedla policie ve čtvrtečním prohlášení. Byli nalezeni v držení čtyř FGC-9, což jsou 3D tisknutelné 9mm samopaly. Zbraně jsou pravděpodobně nejznámějším „produktem“ skupiny Deterrence Dispensed (DetDisp), decentralizovaného online kolektivu propagujícího a distribuujícího open source 3D tištěné střelné zbraně.

Předpokládá se, že podezřelí vyrobili čtyři střelné zbraně FGC-9 sami, protože byli nalezeni v držení 3D tiskárny. Policie zabavila skrýš ze skupiny asi 1 500 nábojů do zbraní, pušku, méně smrtící pistoli nelegálně upravenou na pořádnou střelnou zbraň a také různé předměty krajně pravicové. Při prohlídkách byly také zajištěny tři pěstírny marihuany.

Vyšetřování bylo původně zahájeno pro podezření ze závažných trestných činů se střelnými zbraněmi, ale policie nakonec odhalila úmysly podezřelých spáchat teroristické útoky.

„Cíle plánovaných násilných útoků byly vybrány na základě barvy pleti, politických nebo jiných ideologických názorů. Kromě jednotlivých cílů podezřelí plánovali útoky na infrastrukturu, včetně elektrické sítě a železniční dopravy,“ řekl detektiv inspektor Tuomas Kuure.

Tři z podezřelých jsou ve věku mezi 20 a 30 lety, zatímco čtvrtému je více než 60 let. Byli zatčeni koncem loňského roku, ale nakonec byli propuštěni z vyšetřovací vazby. Jeden z podezřelých ale skončil znovu v policejní vazbě už v březnu kvůli podezření z výcviku k teroristickému činu a dalších deliktů.

Předpokládá se, že skupina byla ovlivněna takzvanou akceleracionistickou ideologií, populárním hnutím mezi současnými neonacisty. Zastánci takové ideologie věří, že údajně nevyhnutelný kolaps demokratických společností a hrozící „rasová válka“ by měly být „urychleny“ násilím, včetně politických vražd, vražd a teroristických útoků.

Podezřelí aktivně používali „akceleracionistický“ jazyk ve své komunikaci o službách zasílání zpráv, včetně výrazů jako „obléhání“, „podněcování“ a „rasová válka,“ řekl Kuure finské veřejnoprávní televizi Yle. Podezřelí také tvrdili, že by bylo příliš pozdě začít vyrábět zbraně poté, co již začala „rasová válka“ , odhalil inspektor.

 

 

 

 

Sdílet: