4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zatčení Putina by bylo „vyhlášením války“

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa požádal o výjimku z výkonu zatykače ICC na svůj ruský protějšek

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa varoval, že vykonání zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) na Vladimira Putina, když se ruský vůdce zúčastní summitu BRICS příští měsíc v Johannesburgu, by znamenalo „vyhlášení války“ Moskvě .

“Rusko dalo jasně najevo, že zatčení jeho úřadujícího prezidenta by bylo vyhlášení války,” uvedl Ramaphosa v soudním spisu zveřejněném v úterý. “Bylo by v rozporu s naší ústavou riskovat zapojení do války s Ruskem.” Dodal, že takový krok by také nesplnil jeho povinnost chránit Jižní Afriku.

Jako člen ICC je Jihoafrická republika povinna dodržovat nařízení soudu, včetně březnového rozsudku o zatčení Putina za údajné válečné zločiny na Ukrajině. Země je však také hostitelským členem letošního summitu BRICS a snaží se udržovat dobré vztahy s Ruskem.

Ramaphosa odolal tlaku USA, aby odsoudil Moskvu kvůli konfliktu na Ukrajině, zachoval neutralitu v této otázce a naznačil, že rozšíření NATO na východ pomohlo vyvolat krizi.

Přední jihoafrická opoziční strana, Demokratická aliance (DA), požadovala, aby vláda zatkla Putina a vydala ho ICC, pokud vstoupí do země. Ramaphosovo místopřísežné prohlášení přišlo v reakci na právní výzvu DA, která se snažila prosadit prezidentovu ruku.

Pretoria usiluje o výjimku ze své povinnosti vyplývající ze zatykače ICC, protože zatčení Putina by mohlo ohrozit „bezpečnost, mír a pořádek státu,“ řekl Ramaphosa. Jeho zástupce Paul Mashatile údajně požádal ruského prezidenta, aby se summitu nezúčastnil.

Kreml v pátek uvedl, že Putin se zatím nerozhodl, zda se schůzky zúčastní osobně, nebo se zúčastní na dálku. Očekává se, že se zúčastní hlavy států ostatních členů BRICS, včetně Číny, Brazílie a Indie.

ICC obvinil Putina a ruského komisaře pro práva dětí z „násilného přesunu obyvatelstva“ kvůli evakuaci nezletilých z bojové zóny na Ukrajině. Rusko není stranou Římského statutu, který zřídil soud, a Kreml prohlásil, že ICC nemá žádnou pravomoc.

 

 

 

 

Sdílet: