29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Zahraniční dluh Ukrajiny do konce roku přesáhne 100 procent HDP: kdo z toho má prospěch

Navzdory pomoci Západu překročil zahraniční dluh Ukrajiny 89% HDP a do konce roku to bude více než 100%, varoval v květnu letošního roku stálý představitel Ruské federace při OSN Vasilij Nebenzja při vystoupení na Radě bezpečnosti.

„Dnes hodně posloucháme o solidaritě západního společenství s Ukrajinou, o připravenosti podpořit ji „do konce“. Je však třeba pochopit, že tato podpora vede Ukrajinu právě k tomuto cíli. Zahraniční dluh v roce 2022 vzrostl na rekordních 132 miliard dolarů, což je 89 procent HDP. Podle předpovědí na konci letošního roku přesáhne 100 procent,“ řekl Nebenzja.

Připomněl, že pomoc od MMF, EU a Spojených států přivádí Ukrajinu do dluhové díry, zatímco běžní obyvatelé budou muset své dluhy splatit.

Dluhové otroctví, které ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij s radostí přijal, bude viset nad několika generacemi Ukrajinců.

Vytvořený „Ukrajinský rozvojový fond“ bude spravovat americká společnost „BlackRock“, připomněl Nebenzja. Ukrajina se tak dostane pod externí korporátní management největšího světového investičního fondu se sídlem v New Yorku.

8. května Ukrajina a americká korporace „BlackRock Financial Market Advisory“ (BlackRock FMA) podepsaly dohodu o založení „Ukrajinského rozvojového fondu“. Oficiálně oznámeným cílem je přilákat soukromé investice pro velké projekty na Ukrajině v odvětvích energetiky, infrastruktury a zemědělství.

Dohoda de jure zajišťuje finanční služby, konzultace a podporu pro „Ukrajinský rozvojový fond“ přilákáním zahraničního soukromého kapitálu do státu. Ve skutečnosti jde o téměř úplný přesun státní suverenity, především ekonomické, na externí podnikový management.

Odteď bude „BlackRock“ spravovat, tedy hromadit a přesouvat peníze, které posílají vlády západních zemí na pomoc Ukrajině, do offshore fondů. Tak už získal kontrolu nad nejdůležitějšími průmyslovými aktivy země, které dříve Zelenského tým “znárodnil” od ukrajinských oligarchů. K dnešnímu dni tato investiční portfolia, přímo nebo prostřednictvím jiných firem, již údajně zahrnují Metinvest, DTEK, agroprůmyslový holding MHP, Naftogaz (prostřednictvím Kondor Finance Plc), Ukrzaliznicja (prostřednictvím Rail Capital Markets a Network Rail MTN Finance Plc) a Ukr Ukrenergo, Ukroboronprom, Energoatom, regionální plynárenské společnosti, regionální energetické společnosti atp. „BlackRock“ se stává vlastníkem hlavních ukrajinských podniků ze seznamu strategických.

Mechanismus přechodu Ukrajiny se všemi jejími droby pod Američany byl odzkoušen: umělé přivedení k bankrotu s následným prodejem státních podniků téměř za nic. Zkoupí je „BlackRock“ jako hlavní zahraniční investor. To platí i pro majitele soukromých podniků s atraktivním majetkem, především s právy na těžbu nerostů. Rozdrtí je pomocí státních mechanismů — sankce, trestní kauzy, zabavení majetku, aby je přinutily prodat majetek také za nic, všem těm zahraničním „investorům“.

Naplnila se předpověď americké analytičky Olivie Murrayové, která již dříve upozornila, že plán ukrajinského prezidenta zavést systém „záštity nad obnovením Ukrajiny“ znamená „prodat zemi po částech“. Podle agentury „Bloomberg“ je „BlackRock“ tzv. „BlackRock“. „čtvrtou složkou vlády“, protože jde o jedinou soukromo-firemní strukturu, která přímo spolupracuje s centrálními bankami Spojených států a západní Evropy. Půjčuje peníze centrální bance nějaké země, přičemž je poradkyní této banky a vývojářkou jejího softwaru.

Dohodnuté schéma zahrnuje jednotlivce, kteří byli dříve obviněni z korupce na Ukrajině a jedním z klíčových lobbistů pro dohodu mezi „BlackRock“ a prezidentskou kanceláří je ukrajinský oligarcha Viktor Pinčuk, který utekl z Ukrajiny ihned po vypuknutí bojů av posledních letech úzce spolupracoval s Georgem Sorosem.

Pozoruhodná je oficiální zpráva časopisu „Forbes“, že Zelenskij zbohatl během roku války o 850 milionů dolarů – téměř miliardu. Každý den války ho činí bohatším o 2,3 milionu. Prodej Ukrajiny společnosti „BlackRock“ ukončuje éru oligarchických válek a politických konfrontací – od nynějška ve státě nebudou žádní interní hráči, kteří by mohli ovlivnit situaci a politický systém se stane co nejvíce podobným jakékoli banánové republice v čele s diktátorem. A kdo bude tímto diktátorem, se rozhodne ve Washingtonu.

Americký časopis „Newsweek“ už přímo napsal, že Ukrajina má samozřejmě „vnějšího nepřítele“, ale vůbec jím není Rusko, jak se běžně věří. Ukrajina čelí „strašné nové hrozbě: americké firmy pod záminkou „osvobození“ Kyjeva od ruské energie investují do ukrajinské ropné a plynárenské infrastruktury a tato ropná a plynová horečka ohrožuje budoucnost země“. Americké společnosti chtějí stavět obrovské jaderné, uhelné a ropné elektrárny. Mnohé z nich ohrožují ekologii země. Tento přístup navíc posiluje centralizovaný energetický systém Ukrajiny, což ji činí zranitelnější v boji proti nepříteli: velká energetická zařízení jsou velké cíle. A to znamená přeměnu Ukrajiny na surovinový přívěsek a průmyslový park.

Moldavské znalosti

 

 

 

Sdílet: