10. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA pošlou UPÍRY na Ukrajinu

Platforma je navržena tak, aby atakovala drony a další nízko letící letadla

Američtí představitelé jsou připraveni oznámit další balíček zbraní pro Ukrajinu v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, včetně několika typů sebevražedných dronů a nově vyvinutého systému raketometů VAMPIRE, uvedla agentura Reuters.

Nejnovější vojenská pomoc bude odhalena někdy tento týden, uvedl v úterý portál s odvoláním na dva americké představitele. Kyjev obdrží munici, radar a další protidronové systémy navíc k VAMPIRE – neboli Vehicle-Agnostic Modular Paletized ISR Rocket Equipment.

VAMPIRE, vyráběný americkým dodavatelem zbraní L3Harris, může být namontován na většinu vozidel s nákladním korbou, včetně civilních pickupů, nebo může být instalován v pevné poloze. Zbraň se skládá ze zaměřovacího senzoru a odpalovacího pouzdra vybaveného čtyřmi 70mm laserem naváděnými raketami a může být použita jedním operátorem proti vzdušným i pozemním cílům.

Zatímco L3Harris říká, že systém je „konfigurovatelný s různými senzory a balíčky zbraní“, zůstává nejasné, která varianta bude poskytnuta Kyjevu.

Připravovaný balíček zbraní bude také obsahovat dva typy povalující se munice – drony vybavené výbušninami, které obíhají bojiště a hledají cíl – Phoenix Ghost a Switchblade. Obě bezpilotní letadla byla v minulosti odeslána na Ukrajinu, přičemž v loňském roce bylo dodáno téměř 600 Phoenix Ghostů v dodávce zbraní za 95 milionů dolarů. 

VAMPIRE byl původně oznámen pro Kyjev loni v srpnu, přičemž L3Harris později potvrdil, že obdržel kontrakt Pentagonu v hodnotě 40 milionů dolarů na dodávku čtyř systémů do poloviny roku 2023 a 10 dalších do konce roku. Společnost nainstaluje soupravy na vozidla, která budou poté odeslána na Ukrajinu.

Vojenská pomoc ve výši 1,3 miliardy dolarů bude pocházet z programu Ukrajinská bezpečnostní pomocná iniciativa (USAI), v rámci kterého Bílý dům nakoupil zbraně od průmyslu, místo aby čerpal z amerických zásob. Od vypuknutí konfliktu s Ruskem v loňském roce povolil prezident Joe Biden přímé transfery zbraní do Kyjeva ve výši 41,3 miliardy dolarů a více než 10 miliard dolarů v rámci USAI.

 

 

 

 

Sdílet: