28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Izraelské nálety míří na syrské hlavní město

Protivzdušná obrana reagovala na střely v okolí Damašku

Protivzdušná obrana kolem Damašku byla aktivována ve středu brzy, aby odrazila raketový útok z Izraele, uvedla syrská tisková agentura SANA.

„ Izraelský raketový útok“ zamířil na několik míst „v blízkosti“ Damašku, uvedla SANA s odkazem na syrské vojenské zdroje. Útok začal asi 25 minut po půlnoci raketami přicházejícími ze směru okupovaných Golanských výšin.

Syrská protivzdušná obrana „zachytila ​​rakety a většinu z nich sestřelila“, uvedl zdroj SANA, ale ty, které prošly, „měly za následek zranění dvou vojáků a určité škody na majetku“.

Podle Jerusalem Post jde o první izraelský útok na Sýrii za dva týdny. Začátkem července trysky IDF bombardovaly cíle v provincii Homs a zasáhly baterii protivzdušné obrany poblíž Golanských výšin.  

Poslední úder na Damašek byl před více než měsícem a vážně zranil syrského vojáka mimo hlavní město.

Izraelské obranné síly nekomentují útoky v souladu se svou dlouhodobou politikou neprojednávat operace prováděné mimo zemi. Izraelská válečná letadla v uplynulém desetiletí opakovaně bombardovala cíle v Sýrii a premiér Benjamin Netanjahu jednou uznal, že došlo ke „stovkám“ útoků.

Ve vzácných případech IDF komentují útoky a tvrdí, že zasahují íránské cíle a cíle Hizballáhu v preventivních sebeobranných operacích proti rostoucímu vlivu Teheránu v Sýrii. Damašek proti náletům opakovaně protestoval jako porušení syrské suverenity a mezinárodního práva, a to s malým efektem.

 

 

 

 

Sdílet: