4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Počet obětí povodní v Jižní Koreji stoupá

Počet mrtvých nebo pohřešovaných se vyšplhal na 49

Počet obětí ničivých záplav po nejtěžších deštích v Jižní Koreji za posledních deset let vzrostl na 40 poté, co byla z dálničního podjezdu poblíž centrálního města Cheongju nalezena další čtyři těla.

Podle jihokorejského ministerstva vnitra se také v pondělí pohřešovalo nejméně devět lidí a desítky dalších byly zraněny sesuvy půdy a dalšími následky záplav. Prezident Yoon Suk-yeol, který se v pondělí vrátil do Soulu po překvapivé návštěvě Ukrajiny, uvedl, že katastrofu zhoršila neschopnost jeho vlády dodržovat politiku reakce na katastrofy v nejzranitelnějších oblastech.

V zatopeném podchodu Cheongju bylo nalezeno 13 mrtvých. Průchod byl ponořen bleskovou povodní v sobotu, kdy se zřítila hráz řeky Miho. Tělo řidiče autobusu bylo mezi těmi, kteří se našli v noci na neděli. Zahynulo také pět jeho cestujících. Další oběti mohou být objeveny, když záchranáři vypustí tunel a prohledají odhadem 17 ponořených vozidel.

Policie údajně vyšetřuje , proč nebyl podjezd uzavřen pro dopravu navzdory známému riziku povodní a předchozím varováním o zřícení hráze. Opoziční zákonodárci označili úmrtí v záplavách za „člověkem způsobenou katastrofu“, protože nebyla uplatněna řádná evakuační a bezpečnostní opatření.

Během záplav byly evakuovány tisíce lidí, včetně 6 400 ve převážně venkovském okrese Goesan, kde byly nízko položené vesnice ponořeny, když voda tekla přes přehradu. Obyvatelé, kteří se neevakuovali, byli uvězněni ve svých domovech, protože spojovací silnice a mosty byly odříznuty. Do pondělka se více než 4300 lidí ještě nemohlo vrátit do svých domovů.

Za poslední týden v některých částech Jižní Koreje napršelo více než 600 milimetrů (24 palců) srážek. V některých z nejvíce zasažených oblastí byly předpovídány další vydatné deště, které padaly rychlostí až 40 milimetrů za hodinu.

Smrtelné záplavy jsou jednou z nejhorších přírodních katastrof v Jižní Koreji od silných dešťů v červenci 2011, které vyvolaly bleskové povodně a sesuvy půdy, které zabily nejméně 49 lidí.

 

 

 

 

Sdílet: