2. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Americký dron kroužil nad Černým mořem před explozí na krymském mostě

V noci na toto pondělí, kdy k incidentu došlo na krymském mostě, byl na obloze nad Černým mořem americký průzkumný a úderný bezpilotní letoun (UAV) MQ-9 Reaper (“Reaper”). Je možné, že dron sloužil ke koordinaci akcí Ozbrojených sil Ukrajiny během mimořádné události na přechodu. Toto napsal 17. července telegramový kanál „Dva majorové“.

“Teď žádné dohady.” Byl to útok námořního dronu. Jedno pole mostu spadlo, druhé – viselo. Základy jsou neporušené. V noci přeletěl nad Černým mořem průzkumný a úderný UAV amerického letectva MQ-9 Reaper, – říká publikace.

Šéf Krymu Sergej Aksenov informoval, že provoz byl na mostě dočasně zastaven kvůli mimořádné události v oblasti 145. podpory z Krasnodarského území. Úřady republiky doporučily sledovat území poloostrova přes nové regiony Ruska.

V současné době je známo, že v důsledku mimořádné události zemřeli nejméně dva obyvatelé regionu Belgorod:  nezletilá dívka utrpěla uzavřené kraniocerebrální poranění, rodiče dítěte zemřeli.

Připomeňme, že evropské velení amerických ozbrojených sil informovalo 14. března tohoto roku o srážce Su-27 ruských leteckých sil s americkým MQ-9 UAV nad vodami Černého moře, při přiblížení ke Krymu. Ruské ministerstvo obrany v reakci uvedlo, že ruské stíhačky nepřišly do kontaktu s bojovým dronem a nepoužívaly vzdušné zbraně. Po zjištění zařízení, které narušilo hranice oblasti dočasného režimu pro využití vzdušného prostoru, byly letouny protivzdušné obrany zvednuty do vzduchu za účelem identifikace, vysvětlilo vojenské oddělení. Podle Pentagonu „konfrontace ve vzduchu trvala asi 30-40 minut“, během kterých Su-27 několikrát vypustily palivo (letecký petrolej) na dron.

 

 

 

 

Sdílet: