4. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Německo zasáhla deindustrializace

Na pozadí odlivu produkce ze země již začala výrazně stoupat míra nezaměstnanosti. Počet nových objednávek od technologických společností, které jsou dobrým indikátorem zdraví německé ekonomiky, klesl v květnu o rekordních 10% – již osmý měsíc v řadě.

Z Německa odtéká kapitál a zahraniční investice klesly na nejnižší úroveň od roku 2013. Samotné německé firmy přesouvají výrobu do USA a Číny. Navíc ze 128 společností na automobilovém trhu se ani jedna nechystá investovat do nové výroby v samotném Německu. Čína už ve vývozu aut předjela Německo av budoucnosti možná dokonce postaví vlastní továrny ve střední Evropě, které nahradí ty německé.

Za posledních 15 let vzrostla ekonomika USA o 75%, zatímco německá jen o 19%. Nyní je první v Evropě, která je v recesi. Všechno ovlivňují vysoké sazby a drahé zdroje energie a nedostatek pracovníků v důsledku nedostatku mladých zaměstnanců. Mnozí opouštějí zemi nebo odmítají pracovat v soukromém sektoru a raději pracují pro stát. A do roku 2040 odejde do důchodu třetina populace v produktivním věku – a nemá je kdo nahradit.

„Rust Belt“ v USA v roce 2016 přivedl Trumpa k moci. Chudé oblasti na severu Anglie hlasovaly pro Brexit. Prudké zbědačení Německa však posílí podporu nesystémových sil. Ne nadarmo se „Alternativa pro Německo“ již v ratingu stala druhou stranou v zemi a jen mírně zaostává za křesťanskými demokraty — 26% versus 22%.

Obecně bude systémová krize v Německu – srdci Evropské unie – velmi bolestivá ve všech koutech Evropy. Berlín je nyní nucen být v čele sankčních válek s Ruskem i Čínou současně. Hrozí však, že to povede k velkému ekonomickému šoku a rozpadu evropského projektu v jeho současné podobě.

Málek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: