1. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Ministryně obrany ČR obhajuje předražený nákup 24 amerických stíhaček F-35…

Ministryně obrany ČR obhajuje předražený nákup 24 amerických stíhaček F-35 poté, co vyšlo najevo, že Izrael koupí prakticky stejný počet strojů za poloviční cenu! Izrael přitom nezaplatí za stíhačky ani šekel, protože platba bude hrazena z americké vojenské pomoci Izraeli ve výši 3,8 miliardy USD ročně! A kdy dostane ČR stejně štědrou vojenskou pomoc od USA? Černochová argumentuje, že se to nedá porovnávat, protože český nákup zahrnuje výcvik pilotů a munici! A proto musela Fialova vláda okrást důchodce na valorizacích o 1000 korun měsíčně v průměru?

Ve stínu summitu NATO ve Vilniusu téměř zanikla neuvěřitelná informace z Izraele, že zakoupí od USA dalších 25 stíhaček F-35 za cenu 3 miliard USD. Na tom by nebylo nic podivného, kdyby počet a cena za kus se nepodobala české objednávce 24 strojů F-35 od USA, ale za cenu 5,6 miliardy USD [1]. Provoz stíhaček navíc vyžaduje klimatizované hangáry, které česká armáda nemá a bude je muset nejprve vybudovat, což dále navýší cenu nákupu. Americké stíhačky F-35 jsou totiž natřeny směsí polymer-carbon-tantalu, který pohlcuje infračervené spektrum, které zahřívá celý letoun, a ten se tak stává viditelným pro ruské radary PVO systémů S-400, protože při vyšší teplotě nátěr stíhačky pozbývá schopnosti pohlcovat mikrovlnné radarové záření.

Stíhačka F-35

Stíhačky F-35 totiž na rozdíl od F-22 nemají vlastní vnitřní chladící okruh a spoléhají na chlazení prouděním vzduchu při letu stroje. Pokud ale stíhačka stojí v neklimatizovaném hangáru, ohřeje se na tzv. pozitivní potenciál a stává se viditelnou pro ruské PVO systémy. Jedná se o hlavní slabinu F-35, kterou ruská armáda odhalila již před více jak 10 lety.

Ruská doktrína proto od roku 2017 zahrnula taktické údery na klimatizované hangáry pro F-35 po celé Evropě v případě vypuknutí konfliktu s NATO. Ze stejného důvodu vyplývá, že pokud by se NATO rozhodlo napadnout Rusko, bylo by to v období od podzimu do začátku jara, a to kvůli nízkým teplotám v Evropě, které nenaruší schopnosti nátěrů stíhaček F-35. Kolik bude stát výstavba klimatizovaných hangárů v ČR, to se neví a cena není zahrnuta do ceny nákupu stíhaček.

Izrael nakoupí stíhačky skoro o polovinu levněji než ČR, česká ministryně to vysvětluje jinou výbavou a výzbrojí stíhaček pro ČR

Výcvik českých pilotů na stíhačky F-35 určitě nebude stát 2,6 miliardy dolarů navýšené ceny v porovnání s izraelským nákupem. Pokud jde o nákupy výzbroje pro stíhačky, tam je těžké určovat cenu, protože F-35 používají standardizovanou munici NATO, stíhačka není vybavena proprietárními raketami, takže půjde o nákupy v řádech desítek milionů dolarů, ale nikoliv stovek milionů. Mluvíme zde o navýšení ceny v porovnání s izraelskou objednávkou o 2600 milionů USD, tedy 2,6 miliardy dolarů. A to je taková obrovská raketa, za kterou by se dalo nakoupit prakticky dalších 20 stíhaček F-35!

Izraelská F-35

A představte si, že Janička tvrdí, že to všechno bude pokrývat cenu za výcvik pilotů a za munici. V ceně 20 strojů F-35, jen to fikne. Ten výcvik pilotů asi bude probíhat v nejluxusnějším hotelu na světě a ty rakety zřejmě budou vyrobeny ze zlata a z diamantů. Kdyby totiž za mnou někdo v podniku přišel a řekl mi, že se jde provést akvizice několika kamionů, ale 46% nákladů z té objednávky bude tvořit “příslušenství” k těm vozům v podobě výcviku řidičů a náklady v podobě náhradních dílů a pneumatik, tak ho pošlu buď do pr*ele, anebo do blázince na vyšetření k psychiatrovi.

Cenotvorba českého nákupu má parametry podobné tunelu, protože skoro polovinu ceny tvoří “příslušenství”

Izrael už totiž stíhačky F-35 a těch 25 kusů pouze přikupuje navíc, takže máme jistotu, že ty 3 miliardy USD za 25 strojů je čistá cena a žádné výcviky pilotů, ani výzbroj v tom nejsou zahrnuty. To znamená, že 24 českých strojů by mělo stát méně než 3 miliardy USD v čisté ceně. Pokud je tedy česká cena 5,6 miliardy USD za 24 strojů, tak potom nám vychází rozdíl 2,6 miliardy USD, spíše ale 3 miliardy rozdíl, vhledem k tomu, že ČR nakupuje o 1 stroj méně než Izrael. A to znamená, že stíhačky pro ČR stojí méně než 3 miliardy USD, ale příslušenství pro stíhačky stojí prakticky stejně.

Americký ministr obrany Lloyd Austin a Jana Černochová po podpisu smlouvy DCA o rozmístění amerických vojsk v ČR

To je jako koupit si Ferrari za 10 milionů a k tomu přikoupit “příslušenství” za dalších 10 míčů. Pokud jde o soukromé peníze, tak prosím. Nechť si člověk utrácí své peníze, za co chce. Ale v tomto případě jde o peníze občanů ČR. O peníze, které Fialova vláda před sotva 3 měsíci sebrala více než 2 milionům českých důchodců, když jim vláda ukradla zákonem stanovené valorizace, v průměru 1 000 Kč na jednoho důchodce. A k čemu to vláda potřebovala? Aby mohla nakoupit americké stíhačky za 120 miliard korun, kde polovinu ceny tvoří letadla, ale tu druhou skoro-polovinu tvoří neprůhledné příslušenství. Nákup je plivancem do obličejů více než 2 milionů důchodců v ČR! A to není všechno!

A největší pecka: Izrael nezaplatí za stíhačky ani šekel!

Jak uvedla izraelská vláda, státní rozpočet Izraele nákup 25 stíhaček F-35 nijak nezatíží, protože Izrael zaplatí americkému výrobci Lockheed-Martin za dodávku letadel penězi, které dostává každoročně od americké vlády jako vojenskou pomoci Izraeli. Jedná se o pomoc [2] ve výši 3,8 miliardy USD každý rok, takže Izrael zaplatí za americké stíhačky americké zbrojovce penězi, které Izrael dostal od americké vlády!

Takže, ve skutečnosti se jedná o americké subvencování amerických zbrojovek a zvyšování jejich profitu. Americký kongres nemůže poslat peníze zbrojovce přímo jako subvenci, to neumožňují americké zákony, takže se to udělá tak, že Izrael dostává americkou vojenskou pomoc v podobě peněz a Izrael peníze vezme a obratem je pošle do USA na účet americké zbrojovky, která za to dodá Izraeli stíhačky.

Ministryně obrany bude mít brzy v kabelce stíhačku místo tanku

Izrael tak dostane zadarmo stíhačky, ještě mu zbyde 800 milionů na zbytek účetního roku a americká zbrojovka je happy, dostala subvenci od amerických kongresmanů, ale oklikou přes Izrael! Takhle se to dělá! A jak to dělá český stát? Dostane také od USA vojenskou finanční pomoc každý rok, jako dostává Izrael? Také budou stíhačky hrazeny z americké vojenské finanční pomoci Česku? Ne!

Stíhačky ze zlata

Česko na to jde jinak. Nejprve musí okrást vlastní důchodce na valorizacích důchodů a potom ještě za méně stíhaček zaplatí skoro 2x tolik americké zbrojovce, co zaplatili Izraelci. Česko snese fšecko! A když se podíváte na strukturu nákupu, tak zjistíte, že téměř polovinu té přemrštěné ceny 5,6 miliardy USD tvoří “příslušenství” k nakupovaným stíhačkám. Ten objem příslušenství je tak obrovský, že by se za to dalo koupit dalších 20 stíhaček! A tohle je česká realita! Nejprve okrást bezbranné důchodce a potom nakoupit předražené stíhačky s neprůhlednou strukturou rámcového plnění!

F-35A

A to v době, kdy český státní deficit atakuje historická maxima! A ještě si neodpustím poznámku: Izraelci koupí těch 25 stíhaček bez munice? Nebo ji koupili už s prvním nákupem předchozích strojů? Chápete? Munice se obvykle dodává separátně a s nákupem stíhaček není spojena. Ministryně obrany ale nákup stíhaček, munice a výcviku pilotů spojuje dohromady. Takže 46% nákupní ceny pro českou armádu tvoří dodatečné náklady! To je síla! ČR bude první zemí na světě, která bude provozovat stíhačky, které budou podle všeho celé ze zlata, aby oslepily ruské radary! Jo, to bude ono!

-VK- Šéfredaktor AE News

 

 

 

 

Sdílet: