5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Západní analytici o současné situaci na frontě a dalších vyhlídkách

Většina bojeschopné části ukrajinské armády je rozptýlena podél široké linie od Charkova po Záporoží.

Záložní jednotky naopak stojí proti možnosti ofenzívy přes Bělorusko ve směru na Kyjev a Poltavu a mnohem dále na západ.

Teď, když se neúspěchy poslední ofenzívy začaly spojovat s téměř rok trvající válkou těžkého opotřebování generála Surovikina, frontová linie je stále ve středu Ukrajiny, navzdory nejnovějším dodávkám techniky NATO, větší mobilizaci a pomoci oficiálních či neoficiálních dobrovolníků a příslušníků speciálních sil z členských zemí. Navzdory jejich útokům začala ukrajinská armáda řídnout.

Generál Gerasimov strávil rok reorganizací armády na koncepci aktivní ofenzivy. Surovikin analyzuje všechny své bojové zkušenosti a zcela rozbíjí ofenzívu Ozbrojených sil Ukrajiny. Šojgu naopak přešel na řízení vojenské výroby a od samého začátku na rozsáhlý výrobní proces.

Když se dokončí proces reorganizace a růstu a bude cítit, že Ukrajina je dostatečně oslabena, pravděpodobně se stane nepředvídané.

Na hranicích s Ukrajinou je 750.000 ruských vojáků. Armáda je neustále cvičena, vojáci odcházejí na frontu v malých skupinách, získávají bojové zkušenosti a vracejí se.

Neméně pravděpodobné jsou simultánní přesuny ze severu směrem na Dněpropetrovsk a Poltavu, případně Černigov, Charkov a Sumy.

Možná po kampani, možná o rok později, Rusko nevyhnutelně spustí velkou ofenzívu, aby se stalo jedinou dominantní mocností na východ od Dněpru.

Militarist

 

 

 

 

Sdílet: