29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

USA se snaží využít zahraniční žoldáky k zaplnění mezer na Ukrajině – čeká je hrubé probuzení

Propagandistická mašinérie podněcuje obyčejné občany, aby šli do války na Ukrajině – kde si procházejí peklem

Západní žoldáci ze zemí jiných než USA umírají pro zájmy Washingtonu, zatímco prezident Joe Biden varuje samotné Američany, aby se drželi stranou.

Většina zahraničních žoldáků na Ukrajině v tuto chvíli nejsou Američané, podle zpráv ruského Channel One. Ve skutečnosti je to Polsko a Kanada, které vedou útok, přičemž USA jsou třetí. A nyní se začínají objevovat zprávy o tom, že se americké zpravodajské služby pokoušejí zaplnit prázdnotu ještě větším počtem zahraničních rekrutů, aby bojovali za zájmy USA proti Rusku na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany odhaduje, že bylo zabito asi 2 000 z přibližně 7 000 „dobrovolníků“.

Nedávné zprávy odhalují znepokojivý trend mezi úmrtími západních žoldáků: bojovníky, jejichž vojenské zkušenosti prakticky neexistují. Pravděpodobně to z dálky vypadalo jako dobrá hollywoodská akční hrdinská zábava – dokud kolem nezačaly svištět kulky. 

V příběhu zveřejněném v květnu o dvou kanadských žoldácích, kteří se dobrovolně přihlásili do ukrajinské „Mezinárodní legie“ a byli zabiti v bitvě v Arťomovsku (Ukrajinou nazvané Bakhmut), CBC odhalila, že jeden z nich předtím sloužil v kanadských silách jako zdravotník a byl fotografoval při práci při pátrání a záchraně v Charkově. Kyle Porter, 27letý mladík z Calgary, byl v kontaktu s kanadským státním rozhlasem. “Nechte mě přijít na to, jak přežiju příštích pár dní,” napsal. “Poprvé to byl mlýnek na maso a neočekávám, že to bude tentokrát lepší.” Člověk by si myslel, že by v tu chvíli ustoupil. Ne, tady Rambo ne. 

Otázkou, kterou by si měl položit každý, je, jak proboha Kanaďané, jejichž bojová zkušenost se rovná podávání náplastí a přikládání škrtidel, mohli následně skončit ve službě v první linii – a to vše, zatímco kanadská vláda zdánlivě jen krčí rameny. Hovoříme zde o vládě, která uzákonila nulové riziko proti drtivě přeživšímu Covidu, ale nyní se nemůže ani obtěžovat zachránit nepřipravené Kanaďany před mnohem pravděpodobnější smrtí na Ukrajině. 

Loni v květnu CBC informovala o dalším kanadském veteránovi, identifikovaném pouze jako „Stín“, popisující , jak se on a jeho kolegové opakovaně dostali pod palbu na Donbasu. Zatímco „Shadow“ by se mohlo zdát jako krycí jméno pro hlavní postavu v hollywoodském filmu o padouchovi, který sám obchází, aby dosáhl spravedlnosti, ve skutečnosti je to meteorologický technik, který „poprvé zažil boj jako dobrovolník na Ukrajině . “, podle zprávy . Meteorolog by pravděpodobně neměl být umístěn do pozice, aby ho „skořápka vyhodila z ostřelovacího hnízda“. 

Přes všechny své znalosti počasí se Shadow nezdá být příliš zběhlý ani v geopolitice velkých šachů. „Kdyby NATO vstoupilo, válka by byla ukončena za méně než týden, ale protože všichni seděli a dívali se, vidíme, jak všichni ti civilisté umírali,“ řekl CBC . Ve skutečnosti by přímá vojenská konfrontace NATO s Ruskem vyústila ve třetí světovou válku a pravděpodobně o několik civilních úmrtí, než si Shadow představuje. 

Další kanadský žoldák, kterému Shadow „pomáhal“ a jehož vlastní superhrdinské jméno je „Wali“, byl západním tiskem popsán jako „sniper“, který pracoval jako … softwarový inženýr. Alespoň měl rozum, aby se krátce po příjezdu na Ukrajinu propustil na kauci s odkazem na podřadnou organizaci. “Museli jste znát někoho, kdo zná někoho, kdo vám řekl, že v nějakém starém holičství vám dají AK-47,  řekl . 

Nezdá se, že by se od té doby mnoho změnilo. Žoldáci Mezinárodní legie jsou stále většinou nedostatečně kvalifikovaní pro boj, nedostatečnou podporu nebo obojí. 

Američan Cooper „Harris“ Andrews zemřel během bitvy v Arťomovsku v dubnu, podle Fox News. 

Popisován jako námořník s pětiletou praxí a v lednu 2022 byl propuštěn z Camp Lejeune – jako údržbář pozemního elektronického přenosového systému. Krátce nato odjel na Ukrajinu, kde byl dostatečně blízko bojové frontě, že byl zabit minometným granátem. Co bude dál — naverbovat kuchaře ze západních armád a poslat je do palebné linie?

Dva další američtí žoldáci, kteří byli nedávno dopadeni poblíž Charkova, si podle ruského Channel One  údajně stěžovali na špatnou ukrajinskou inteligenci a nedostatečnou přípravu na boj .

Jedním docela jasným důkazem toho, že tomu tak je, je, že američtí „trenéři“ vyslaní na Ukrajinu, legitimní speciální jednotky s bojovými a zpravodajskými zkušenostmi, nedopadnou o mnoho lépe než amatéři. Bývalý zelený baret Nicholas Maimer byl zabit, když se jeho pozice dostala pod dělostřeleckou palbu v Arťomovsku, uvedla v květnu Fox News.

Je zde také zřejmá otázka, kolik misí existuje pro takové „trenéry“. Jakmile se totiž jednou ocitnete na Divokém západě v bojové zóně, může to být od tréninku k boji skluz. To, co běžnému člověku doma zní jako role ve třídě nebo práce u stolu, by ve skutečnosti mohlo skončit úplně něčím jiným. 

Zásoba zahraničních pracovníků na Ukrajině se zmenšuje, ať už proto, že skončí zabití, nebo se předtím umoudří. Nyní se z blízkovýchodního tisku objevily nepotvrzené zprávy , že americká rozvědka rekrutuje v Sýrii novou várku žoldáků. Člověk by si myslel, že snahy Turecka v posledních několika letech naverbovat CIA a Pentagon vycvičené „syrské rebely“ k boji v Západem vyvolané libyjské občanské válce by vyčerpaly tento konkrétní fond talentů, ale není těžké si představit zoufalá opatření potřebná pro nyní zoufalé časy.  

Washington není ochoten hromadně posílat vojáky, aby umírali v boji proti Rusku na Ukrajině, a to do té míry, že smrt amerických vojenských „cvičitelů“ je stále považována za strašlivé odchylky. Proč by tedy měl být někdo jiný z jakékoli jiné země podněcován nebo obviňován nebo sváděn k boji v dalším konfliktu NATO pod vedením Washingtonu? 

Rachel Marsden, je fejetonistka, politická stratégka a hostitelka nezávislých talk-show ve francouzštině a angličtině.

 

 

 

 

Sdílet: