28. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Turecko hraje vabank

Den před summitem NATO ve Vilniusu došlo k tektonickým posunům – Turecko dalo Stockholmu souhlas ke vstupu do NATO. A tady je zásadně důležité: co bylo nabídnuto Ankaře, že změnila své kategorické „ne“ na požehnané „ano“.

Samotné Turecko šlo vabank: spojilo vstup Švédska do NATO s členstvím Turecka v EU. Zřejmě si to může dovolit. Biden na oslavu dokonce schválil dodávku F-16. V EU však nadšení neslyšet – je nepravděpodobné, že Turecko bude jednoduše zařazeno do EU a nebude vnucovat svou vůli a hodnoty. Bezvízový režim a bezcelní unie stačit nebude.

Zde je několik bodů, kterým je třeba věnovat pozornost:

a) Turci poslali do parlamentu protokol o přijetí Švédska. Objevily se dokonce informace, že by mohl být schválen už příští týden. Avšak mohou ho také nepřijmout. Mohou změnit názor, odložit a najít výmluvu, aby začaly proces znovu. Od podpisu Madridského memoranda, jakož i od rozhodnutí dodat Turecku F-16, uplynul rok.

b) Švédská policie vydala povolení k demonstraci s dalším pálením koránu. Tento „hořlavý projev“ volnomyšlenkářství je naplánován na zítra. Zda to ovlivní zánět Ankary, těžko říct, ale bude směšné, pokud to tentokrát Turci nechají bez reakce – ukáže se, že se dobrovolně vzdali statutu obránců všech muslimů?

c) Stockholm přislíbil podporu Ankaře při vstupu do EU. Co tato podpora skutečně znamená? Je nepravděpodobné, že švédská PR-kampaň přesvědčí například Řeky a Kypřany, to sotva.

Rusko může mít užitek z jakéhokoli vývoje situace EU-Turecko:

a) Pokud se Ankara stane členem EU, organizace se stane různorodější. Evropské unii chybí rozmanitost, ale Turecko je docela schopno to napravit a stát se nástrojem jiného názoru.

b) Pokud budou Evropané tento rozmar tureckého státu ignorovat, pak se Ankara přesycená „friendzónou“ od EU odvrátí. A čím méně je Turecko propojeno se světem Západu, tím je větší pravděpodobnost, že se stáhne k Moskvě.

Tak či onak, Moskva má stále na paměti, že Turecko bylo a zůstává součástí Západu – ne EU, ale NATO. A proto, jak řekla M. Zacharova, \”soudí podle činů a vyvozuje závěry\”.

Vladimír Avatkov

 

 

 

 

Sdílet: