5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Severní Korea prohlásila, že sestřelí americká válečná letadla

Severní Korea varovala USA, že by mohla sestřelit americká špionážní letadla, pokud naruší vzdušný prostor. Uvádí to v pondělí zveřejněné prohlášení oficiálního zástupce ministerstva obrany KLDR.

„Spojené státy draze zaplatí za svůj provokativní vzdušný průzkum, který je prováděn zběsile s pronikáním do našeho vzdušného prostoru bez předchozího upozornění. Neexistuje žádná záruka, že nenastanou šokující události, jako je zničení strategického průzkumného letadla amerického letectva nad Východním mořem (Japonským mořem),“ – cituje text prohlášení Korejské centrální telegrafní agentury.

Zástupce ministerstva obrany KLDR poznamenal, že počátkem července nad Korejským poloostrovem létaly americké průzkumné letouny RC-135 a U-2S a také bezpilotní letoun RQ-4B Global Hawk. Zejména bylo podle něj v období od 2. července do 9. července zaznamenáno více případů narušení vzdušného prostoru KLDR americkým letadlem.

„V současné době prokazujeme maximální trpělivost a výdrž, ale vše má své meze. Všechny provokativní akce USA musí okamžitě skončit.” – dodal zástupce resortu obrany.

Prezidenti USA a Jižní Koreje Joe Biden a Yun Seok-yeol přijali v dubnu Washingtonskou deklaraci, která obsahuje kroky k prokázání odstrašovacích schopností, včetně pravidelných návštěv amerických ponorek s balistickými raketami na jaderný pohon, letadlových lodí a bombardérů z USA v Korejské republice. 

 

 

 

 

Sdílet: