29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Lotyšsko pokutuje občany za oslavu vítězství ve 2. světové válce nad Hitlerem

Pro řadu lotyšských státních příslušníků byl trest údajně až 350 EUR

Několik Lotyšů bylo pokutováno za online označení Dne vítězství 2. světové války, informoval v neděli místní zpravodajský server Delfi s odkazem na účty občanů postižených tresty. Přestupky se datují k oslavám 9. května a zjevně zahrnují sdílení obrázků na sociálních sítích a zanechání komentářů k výročí.

Bezprostředně nebylo jasné, kolika Lotyšů postihly pokuty, které dosahovaly až 350 eur (384 dolarů). Podle šéfa Ruského svazu Lotyšska Miroslava Mitrofanova mohou být zapojeny „stovky“ lidí.

“Přirozeně si nejsme vědomi všech případů.” Pravděpodobně budou stovky lidí pokutovány za komentáře, obrázky a lajky související s 9. květnem,“ řekl Mitrofanov.

Lotyšská policie přiznala udělení pokut, odmítla však poskytnout jakékoli vysvětlení jejich právního základu. “Zdržíme se komentování čísel nebo poskytování jakýchkoli dalších souvisejících informací,” řekla Delfi policejní mluvčí Simona Graviteová.

Sankce byly uloženy na základě dvou článků lotyšského správního zákoníku, které zakazují zobrazování symbolů používaných pro „oslavu sovětského totalitního režimu“   nebo „vojenskou agresi“, uvedl portál s odkazem na dokumenty, které získal. Nebylo známo, jak přesně byly pokuty podle těchto článků uplatněny, vzhledem k tomu, že takové zobrazení musí být provedeno na „veřejných prostranstvích“ a lotyšské zákony nedefinují stránky sociálních médií jako takové.

Spolu s ostatními pobaltskými státy Lotyšsko zintenzivnilo své desítky let trvající úsilí o odstranění své sovětské minulosti uprostřed konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. V dubnu země přijala legislativu zakazující „určité veřejné akce“ 9. května, kdy se tradičně konají oslavy Dne vítězství 2. světové války v sovětském stylu. Podle zákona mohou Lotyši v tento den slavit pouze to, co je známé jako „Den Evropy“. Někteří lidé se však zákazu vzepřeli, letos 9. května byly zadrženy přes dvě desítky lidí a bylo zahájeno téměř 40 správních řízení.

 

 

 

 

Sdílet: