29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Bílý dům popírá účast na převozu vůdců nacistické skupiny Azov na Ukrajinu z Turecka

Spojené státy nemají nic společného s přesunem velitelů nacistického Národního praporu Azov, kteří byli na tureckém území, do Kyjeva. Oznámil to v neděli na brífinku asistent prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Byl dotázán, z čeho turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan při tomto rozhodnutí vycházel a zda se tímto způsobem snažil „vyslat signál prezidentu RF Vladimiru Putinovi “.

“Upřímně řečeno, nebudu charakterizovat jeho motivaci.” Myslím, že by bylo správnější položit tuto otázku přímo prezidentu Erdoganovi. My jsme se toho nezúčastnili a nemůžeme mluvit na téma, čeho se Erdogan snažil tímto způsobem dosáhnout,“ odpověděl Sullivan.

Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že se vrací do země spolu s pěti veliteli nacistické skupiny Národního praporu Azov, kteří byli v Turecku. Předtím se v pátek setkal s Erdoganem.

V neděli byla situace s návratem vůdců „Azova“  do Kyjeva telefonicky projednána mezi ruskými a tureckými ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a Hakanem Fidanem . Podle ruského ministerstva strany během rozhovoru, který se uskutečnil z turecké iniciativy, znovu potvrdily potřebu „udržovat a posilovat důvěryhodný charakter vztahů mezi Moskvou a Ankarou“, diskutovaly o „nedávných událostech kolem Ukrajiny“ a perspektivách spolupráce. při zajišťování globální potravinové bezpečnosti „tváří v tvář neschopnosti západních států“ uskutečnit dohodu o obilí.

 

 

 

 

Sdílet: