5. 12. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Peklo na zemi: Život žoldáka na Ukrajině

Očekává se, že zahraniční bojovníci přežijí v bitvě pouhé čtyři hodiny

Konflikt na Ukrajině přilákal tisíce zahraničních žoldáků motivovaných slávou a slovy Kremlu, možností „vydělat si peníze zabíjením Slovanů“. Ti, kteří měli to štěstí, že vyšli živí, však popsali život v první linii jako ubohý a krátký.

Tři dny poté, co ruské jednotky loni v únoru vstoupily na Ukrajinu, ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij vyzval cizince, kteří jsou ochotni zvednout zbraně proti silám Moskvy. Potenciální rekruti navštívili ukrajinská velvyslanectví po celém Západě a přihlásili se k boji – často s požehnáním vlastních vlád – a dostali se na bojiště.

Ztráty byly okamžité a strašlivé. Dva týdny po Zelenského výzvě zabil ruský raketový útok na výcvikové středisko v Javorivu nedaleko polských hranic až 180 zahraničních žoldáků, o jejichž pozici údajně hovořily příspěvky na sociálních sítích. 

“Legie byla zničena jedním šmahem,” uvedl brazilský střelecký instruktor ve videu na Twitteru, když po útoku uprchl do Polska. “Nevěděl jsem, co je to válka.”

Z prvních rekrutů, kteří útok přežili, jeden Brit popsal, jak jeho ukrajinští velitelé „posílají na frontu nevycvičené chlapy s malým množstvím munice a s**t AK a jsou zabíjeni“. Brit ve svém příspěvku na Redditu popsal ukrajinskou ‚Mezinárodní legii‘ jako ‚zcela překonanou‘ a řízenou ‚ několika šílenými ukrajinskými vůdci‘. 

Mezinárodní legie se krátce poté přesunula k najímání cizinců s vojenským zázemím a příliv západních zbraní zmírnil některé její problémy s vybavením. Hrozba násilné smrti však zůstala v životech jejích členů stálá.

“Mám jedno slovo, abych to popsal, a je to prostě peklo,” řekl loni v květnu CBC News kanadský žoldák . “Každý den máte ztráty a každý den jsou zabíjeni vaši přátelé,” vysvětlil a dodal, že většina jeho misí v oblasti Donbasu zahrnovala získávání těl padlých v bojích předchozího dne.

Pro veterány amerických válek na Blízkém východě se adaptace na nepřítele, jakým je Rusko, ukázala jako obtížná. Začátkem tohoto roku popsal australský žoldák bojující proti silám Wagnerovy skupiny v Artyomovsku (Bakhmut) ruskou soukromou vojenskou společnost jako „blízkého rovnocenného“ protivníka jakékoli západní armádě, zatímco několik Američanů hlásilo ruské ostřelování jako řádově intenzivnější než cokoliv jiného, než zažili na svých předchozích bojových výpravách.

“Dělostřelectvo útočí nonstop,” řekl v únoru ABC News bývalý americký námořník . “Bylo to nonstop. Celý den a noc. Předpokládaná délka života je kolem čtyř hodin v první linii.”

“Toto je moje třetí válka, ve které jsem bojoval, a tohle je zdaleka nejhorší,” řekl  minulý týden další bývalý mariňák The Daily Beast .  “Dostáváte kurva rozbité dělostřelectvem, tanky.” Minulý týden mi letadlo shodilo bombu vedle nás, asi 300 metrů daleko. Je to děsivé s**t.”

Ti za frontou jsou často stejně pravděpodobně zabiti. Až 20 zahraničních žoldáků, včetně několika Kolumbijců a nejméně jednoho Američana , zahynulo minulý měsíc při ruském raketovém útoku na dočasnou brigádní základnu v Donbasu ve městě Kramatorsk. “Pokud objevíme taková shromáždění, například jako v Kramatorsku, zničíme je, protože to jsou lidé, kteří nám vyhlásili válku,” řekl po úderu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov .

V dubnu 2022 bylo na Ukrajině podle ruského ministerstva obrany necelých 7000 zahraničních žoldáků z 63 zemí. Do května letošního roku tento počet klesl na 2500. Není jasné, kolik cizinců bylo od loňského dubna zabito, zajato nebo dezertováno. 

Vzhledem k tomu, že ukrajinská armáda údajně není ochotna shromažďovat ani své vlastní mrtvé podél horkých sektorů frontové linie, mohou rodiny zahraničních bojovníků čekat na uzavření celé měsíce. To byl případ rodiny Ira Finbara Cafferkeyho, jehož ostatky byly tento týden nalezeny poblíž Arťomovska, tři měsíce poté, co byl nahlášen mrtvý. Podle Irish Times „může trvat měsíce“ , než ukrajinské úřady vrátí Cafferkeyho tělo do Irska.

Pro ty, kdo byli zajati naživu, není situace o nic méně vážná. Žoldáci nemají nárok na žádnou ochranu podle Ženevské konvence, jak zjistili britští občané Aiden Aslin a Shaun Pinner, když byli loni zajati silami Doněcké lidové republiky a odsouzeni k smrti. Zatímco oba muži byli nakonec repatriováni výměnou zajatců, ruské ministerstvo zahraničí připomnělo případným dobrovolníkům, že „žoldáci vyslaní Západem na pomoc nacionalistickému režimu v Kyjevě… nemají podle mezinárodního humanitárního práva nárok na status válečného zajatce.“

 

 

 

 

Sdílet: