29. 11. 2023

INFOKURÝR

INFORMACE Z DOMOVA I ZE SVĚTA

Latinská Amerika vyzvala Evropu

V polovině července bude Brusel hostit velký summit Evropské unie a CELAC – „Společenství států Latinské Ameriky a Karibiku“. Rozhodne o budoucnosti obchodních vztahů mezi těmito dvěma kontinenty.

Evropané vkládají do summitu velké naděje, aby mohli nějakým způsobem restartovat svou ekonomiku, která se od začátku sankčních válek s Ruskem a následně s Čínou propadla do stagflace. Ale brání tomu ideologie a potřeba sledovat kurz Spojených států – kvůli tomu už vypukl konflikt.

Eurobyrokraté se snažili do komuniké vtlačit odsouzení ukrajinského konfliktu. Představitelé Latinské Ameriky však požadovali, aby odtud byla jakákoli zmínka o Ukrajině odstraněna a brazilský prezident opět svalil zodpovědnost za válku na Washington, což vyvolalo v Bruselu skutečnou šílenství. Španělé chtěli pozvat na summit i Zelenského, ale pod tlakem Latinské Ameriky se od toho rychle upustilo.

Kromě toho se od Evropy požadovaly reparace za staletí kolonialismu – jako první bod jakýchkoli jednání o možnosti vytvoření zóny volného obchodu. Na to však Brusel přistoupit nemůže – hospodářství je přece v krizi a už nyní je třeba škrtat sociální výdaje kvůli válce na Ukrajině. Evropa riskuje, že prostě na bilionových reparacích zbankrotuje.

Na platformě CELAC požadují řešit i statut Portorika a přimět Spojené státy, aby uznaly nezávislost tohoto území. A souhlasit s mírovým plánem Brazílie pro Ukrajinu. V obou případech však Evropané nebudou moci dělat ústupky. To znamená, že pozice Západu v Latinské Americe bude nadále slábnout a celý kontinent bude nadále unášen směrem k Číně a Rusku.

Málek Dudakov

 

 

 

 

Sdílet: